BEOGRAD, Obim restitucije biće veći od obima privatizacije i iznosiće četiri milijarde evra. Prijedlog zakona koji je danas Vlada Srbije usvojila predviđa mahom naturalnu restituciju i trebalo bi da stupi na snagu do sredine oktobra, kaže vicepremijer Božidar Đelić.
Vlada Srbije utvrdila je danas Prijedlog zakona o vraćanju imovine i obeštećenju, uz prateće izmjene i dopune Zakona o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama, i Prijedlog zakona o javnoj svojini.
“Time možemo reći da smo, poslije 10 godina velikog iščekivanja, na korak do ispravljanja jedne istorijske nepravde, oduzimanja imovine poslije Drugog svjetskog rata na ideološkoj osnovi”, istakao je Đelić.
Đelić je rekao da je uvjeren da budući zakon o restituciji pokazati efikasnost, navodeći da će taj proces voditi nova agencija koju, prema procjenama, očekuje da obradi 150.000 predmeta. “Namjera nam je da veliki broj slučajeva bude riješen u naredne tri godine”, istakao je Đelić i dodao da u restituciji neće moći da učestvuju pripadnici okupatorskih snaga i njihovi nasljednici i državljani zemalja koje to pravo nisu dali srpskim državljanima.
On je naveo da nije prihvaćen zahtjev starih vlasnika da u Prijedlog bude uvršćena supstitucija, odnosno zamjenska restitucija. „To bi uvelo proizvoljnost u postupku restitucije i otvorilo mogućnost za korupciju“, kazao je on.
Jedna od izmjena koja je ušla u prijedlog poslije jednomjesečne javne rasprave je proširena naturalna restitucija građevinskog i poljoprivrednog zemljišta. Vraćanje poljoprivrednog zemljišta je moguće i ako su na njemu dugoročni zasadi, poput voćnjaka i vinograda, a precizirano je da se zemljište u okviru proizvodnih sistema ne vraća samo ako je taj sistem u funkciji i samo u mjeri koja je ekonomski opravdana, rekao je Đelić.
Sužen je izuzetak u vraćanju reprezentativnih objekata, na one gdje postoje ugovori sa stranim ambasadama, konzulatima, vojnim i trgovinskim predstavništvima. Samo će predsjednik države, Skupština i Vlada moći da sačuvaju reprezentativne objekte, dok je prvobitno bilo predviđeno da pod restituciju ne potpada nijedan reprezentativni objekat u vlasništvu države.
Prednost će imati naturalna restitucija, dok će novčano obeštećenje biti primjenjivano gdje ne bude moguće vraćanje imovine.
Đelić je precizirao da je za novčanu nadoknadu predviđeno dvije milijarde evra, što je maksimalno šest odsto BDP-a, što je odobrio Međunarodni monetarni fond.
Obveznice će biti izdate 2015, biće denominovane u evrima, s kamatom od dva odsto. Obveznice će biti izdate na 15 godina, a za ljude starije od 70 godina obveznice će biti na pet godina.
Prema riječima Đelića, rok isplate obveznica je ograničen i neće biti produžavan, a vlasnici koji dobiju rješenje o obeštećenju poslije 2015. dobiće tada u novcu iznos glavice i kamate za period do trenutka donošenja rješenja.
Prijedlogom zakona o restituciji maksimalno obeštećenje po vlasniku ograničeno je na 500.000 evra.
Uz Prijedlog zakona o restituciji, usvojene su i izmjene Zakona o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama, kojima je izjednačeno pravo crkava i vjerskih zajednica s pravima građana i firmi. “Za slučaj žrtava holokausta, koje nemaju žive nasljednike, predviđena je gradnja memorijalnog centra i osnivanje fonda koji će njim upravljati”, rekao je Božidar Đelić. Emg.rs