BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Zakon o posebnim načinima izmirenja poreskog duga donesen da bi se pomoglo privredi i kako subjekti koji mogu da nastave da posluju ne bi bili blokirani.
Komentarišući kritike opozicionih stranaka na račun ovog zakona, Cvijanovićeva je rekla da je mnogo poreskog duga ostalo iz vremena kada su one bile na vlasti, među kojima i nenaplativih 700 miliona KM od fiktivnih firmi.
Ona je dodala da je za neke subjekte za koje se spekuliše kako nisu izvršavali svoje obaveze, među kojima i Rafinerija nafte u Brodu, provjerila i utvrdila da su izmirili poreze i doprinose.
“Rafinerija je od 2008. godine u budžet po osnovu direktnih poreza uplatila 130 miliona KM, dok je dug koji opozicija pominje nastao za vrijeme Mladena Ivanića i njegovih koalicionih partnera”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da u zemljama regionu ima sličnih zakona, kao i dodatnih zakonskih mogućnosti predstečajnih nagodbi, jer svaka interveniše da bi spasila svoju privredu.
“To što opozicija ima primjedbe ne mislim da je toliko važno”, rekla je premijer Srpske, podsjetivši da zakon kao način izmirenja predviđa odgađanje ili reprogram plaćanja, pretvaranje duga u vlasnički udio i otpis kamata uz izmirenje glavnice za dug napravljen do kraja 2012. godine.
Komentarišući stanje u preduzeću “Nova Borja” Teslić, Cvijanovićeva je rekla da se, takođe, zalaže da italijanski investitor kupi ovo preduzeće, ali da se mora u okviru zakonskih mogućnosti pronaći investitor.
“Oni ne mogu da kažu da će platiti cijenu krajem 2015. godine, a da im Vlada da preduzeće u ruke sada”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da se i lično u više navrata angažovala da se u tom preduzeću organizuje proizvodnja kako bi se isporučila roba stranim kupcima.
Cvijanovićeva je ocijenila kao neprimjerenu komunikaciju načelnika opštine Teslić sa njom.
Govoreći o zahtjevima radnika preduzeća “Famos” Pale, premijer Srpske je rekla da predstavnici resornog ministarstva sada treba da ponovo razgovaraju sa rukovodstvom tog preduzeća da bi se krenulo u realizaciju posebnog programa podrške, nakon što on bude u potpunosti definisan u narednih neoliko sedmica.
Ona je podsjetila da je Vlada usvojila informaciju o potrebi definisanja posebnog programa podrške, između ostalog, za navedeno preduzeće i o tome upoznala Investiciono-razvojnu banku i ostale relevantne aktere. Srna