BEOGRAD, Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić izjavila je danas da je predloženi zakon o elektronskim komunikacijama korak naprijed u toj oblasti.
“Zakon decidirano navodi da je prisluškivanje odnosno posmatranje komunikacija nemoguće bez sudskih naloga i da zatraženi podaci moraju imati tačno definisanu strukturu, način čuvanja, zaštitu od oštećenja i zaštitu od zloupotreba”, kazala je Matićeva novinarima u Skupštini.
Ona je dodala da je zakon korak ka unapređenju te oblasti, posebno nakon prihvatanja amandmana ombudsmana Saše Jankovića koji predviđa da se u nadležnost Povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti stavlja nadzor nad sprovođenjem odredaba zakona o elektronskim komunikacijama.
Ostale sporne članove, prema njenim riječima, uređuju zakoni iz oblasti bezbjednosti i krivičnog postupka.
Na sjednici skupštine opozicija je danas ocijenila da će zakon o elektronskoj komunikaciji omogućiti policiji i Bezbjednosno informativnoj agenciji (BIA) da neovlašćeno prisluškuju građane i da to predstavlja kršenje ljudskih prava.
Odbor za saobraćaj i veze podržao je inicijativu zaštitinika građana Saše Jankovića i predložio amandman koji predviđa da se u nadležnost Povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti stavlja nadzor nad sprovođenjem odredaba zakona o elektronskim komunikacijama.
Odbor, međutim, nije usvojio inicijativu ombudsmana da se izmjeni predloženi član 128. tako da se predvidi da policija i bezbjednosne službe treba da pribave odluku suda za uvid u podatke o elektronskoj komunikaciji.
Matićeva je kazala da je zakon u Skupštinu upućen po hitnom postupku, jer su, kako je rekla, u cajtnotu po pitanju digitalizacije televizije i dodala da je tu oblast neophodno što prije zakonski regulisati kako se ne bi zakasnilo sa tim procesom.
Ona je dodala i da je bitno da se zakon što prije usvoji i zbog privatizacije Telekoma, jer će zakonsko uređivanje te oblasti privući strane investitore. Beta