BEOGRAD, Poreska uprava Srbije ne može da objelodani ko su najveće neplatiše poreza i doprinosa, jer njihova imena predstavljaju ni manje ni više nego službenu tajnu.
Stručnjaci navode da ne postoji nijedan razlog za ovakvu tajnost i da javnost ima pravo da zna ko ne da novac za izgradnju puteva, škola, bolnica, isplatu penzija.
Blic je od Poreske uprave dobio rješenje da je u pitanju službena tajna i da bi u slučaju odavanja ovih podataka ugrozili interese poreskih obveznika, u ovom slučaju onih koji porez ne plaćaju.
Dodaju da bi tako ugrozili i javni interes Republike Srbije, te da sve to „preteže nad interesom za pristup informacijama od javnog značaja“. Kakvi su tačno javni interesi Republike Srbije u ovom konkretnom slučaju, nije jasno.
Danilo Šuković, član Savjeta za borbu protiv korupcije i upravnik Centra za ekonomska istraživanja Instituta društvenih nauka, navodi da se netransparentan zakon ne piše slučajno.
“Zakoni se s namjerom prave, tako da je sve tajna. Transparentnosti nema i ostavlja se prostor za korupciju. To što ne može da se zna ko ne plaća poreze i doprinose predstavlja samo jedan od pojavnih oblika sprege kriminala, politike i tajkuna. Tako je tajna ko su vlasnici kastodi računa, da li tajkuni plaćaju porez prilikom prodaje velikih preduzeća, kako je prodata Zastava…“, kaže Šuković, koji dodaje i da bi zakon valjalo što prije promjeniti.
Vrijedi pomenuti i da bi se na ovom spisku vjerovatno našlo dosta zvučnih imena. Podsjetimo, Jovan Beara iz udruženja vlasnika računovodstvenih agencija UVRA, nedavno je izjavio da mali poslodavci svoje obaveze redovno ispunjavaju. Međutim, problem, konkretno s doprinosima, nastaje kada su u pitanju veliki koji u ukupnoj naplati učestvuju sa 70 odsto.
Nemanja Nenadić, programski direktor „Transparentnosti Srbija“, navodi da zakon štiti i one koji porez plaćaju, ali da u ovom konkretnom slučaju ne postoji razlog da javnost ne zna imena neplatiša.
“Taj član štiti i one koji porez plaćaju i one koji ne plaćaju, samim tim i određena tajnost treba da postoji. Međutim, ovde bi trebalo napraviti izuzetak. Radi se o neplatišama koji treba da pune budžet, a to ne čine. Sami daju povod da se javnost za njihova dugovanja interesuje, a javnost u ovom slučaju ima pravo da zna ko obaveze ne ispunjava”, ističe Nenadić.
S druge strane, postoje i oni koji smatraju da bi objavljivanje ovog spiska moglo i da donese probleme jer u radu poreske administracije postoje brojni problemi.
“Zakon nam se uklapa u današnji sistem. Taj spisak bi bilo nezgodno objaviti. Dosta toga danas u administraciji nije čisto. Primjera radi, moguće je da je neko obaveze izmirio, a i dalje se prikazuje dug. Tako bi to lice ni krivo ni dužno bilo razapeto na krst. Eto, to je samo jedan primjer zbog kojeg spisak ne bi bilo u redu ne objavljivati”, navodi poreski konsultant Đer Pap.
Ali ovo objašnjenje u vrijeme kada se sve transakcije mogu vidjeti u jednom minutu izgleda neubjedljivo. Blic