ZAGREB, Veliki sindikalni prostestni skup protiv teškog ekonomskog i socijalnog stanja u zemlji, sa nizom zahtjeva Vladi i Hrvatskom saboru, održaće se u subotu, 14. novembra, na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, saopštio je danas Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Protest zajedno organizuje svih pet hrvatskih sindikata, a osim sindikalno organizovanih radnika na protest su pozvani građani, udruženja i penzionerske i studentske organizacije.
Sa protesta će Vladi i Hrvatskom saboru biti upućeni zahtjevi za poboljšanjem položaja radnika i građana koji na svojim leđima nose najveći teret recesije i krize.
Sindikati traže izmjene Zakona o radu koje će ograničiti rad na određeno vrijeme. Ugovori na neodređeno vrijeme moraju postati temeljni oblik zapošljavanja a radno vrijeme treba ograničiti na najviše 48 sati sedmično,
uključujući i prekovremeni rad.
Sindikati traže hitne mjere za rješavanje problema unutrašnje nelikvidnosti koja prijeti blokadom ukupne poslovne aktivnosti i daljnjim gubicima radnih mjesta u proizvodnji.
Također zahtijevaju ukidanje kriznog poreza na plate i penzije i povrat stope PDV-a na 22 posto, najkasnije nakon pojave prvih znaka ekonomskog oporavka. U zamjenu treba osigurati popratnu naplatu svih poreza i doprinosa koje državni i privatni kapital nije platio državnom budžetu.
Istovremeno treba provesti štednju u budžetu bez zahvata u plate i penzije, posebno ukidanjem svih privilegija, s ciljem održanja kupovne moći građana, poticanja proizvodnje i smanjenja sive ekonomije i porezne evazije.
Vlada i Sabor trebaju smanjiti javnu potrošnju i staviti rashode države u 2010. u održive okvire, ističu sindikalci.
Treba ukinuti bespovratne podrške osim onih koje su usmjerene na unapređivanje znanja, inovacija i razvoja, te smanjiti i ukinuti subvencije neuspješnim proizvodnjama, odnosno subvencije usmjeriti na proizvođače koji mogu za sobom povući druge proizvodnje i privredne aktivnosti te bitno pridonijeti ukupnom razvoju Hrvatske.
Sindikati se zalažu i za smanjivanje broja jedinica lokalne samouprave, reformu javne uprave i javnih službi te racionalizovanje njihova poslovanja boljom organizacijom, informatizacijom i međusobnim umrežavanjem.
Traže smanjivanje sredstava iz budžeta za vjerske zajednice i promjenu modela njihova financiranja uvođenjem crkvenog poreza, kao i preispitivanje načina finansiranja Hrvata u BIH – trebalo bi finansirati projekte, a ne tamo slati novac.
Sindikati zahtijevaju i reviziju popisa ratnih veterana te dovođenje nivoa njihovih povlastica u sklad s mogućnostima države, odnosno u sklad sa socijalnim pravima drugih posebno štićenih kategorija građana.
Takođe traže hitno ukidanje povlaštenih penzija i njihovo vraćanje pod opći propis.
Među zahtjevima su i interventno oporezivanje kapitala, dubinska analiza poslovanja svih javnih preduzeća na nacionalnoj i lokalnoj razini, ukidanje školarina na fakultetima za sve studente koji uredno izvršavaju svoje obaveze i uvođenje subvencionisanih kredita za financiranje ostalih troškova studija.