BANJALUKA, Budžetski prihodi RS za prvih osam mjeseci ove godine manji su za 10,9 miliona KM ili jedan odsto u odnosu na operativni budžet, prije svega, zbog pada prihoda od indirektnih poreza koji se prikupljaju na nivou BiH.
Prema podacima Vlade RS, ovogodišnje osmomjesečno smanjenje budžetskih prihoda u poređenju sa istim periodom prošle godine je još izraženije i iznosi 13,1 milion KM.
Dok je Poreska uprava RS u periodu januar – avgust povećala naplatu direktnih poreza u odnosu na isto razdoblje 2012. za dva odsto ili 4,5 miliona KM, indirektni porezi u nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koji se izdvajaju za RS, su smanjeni za dva odsto ili 14,7 miliona KM.
Trend pada ukupnih neto prihoda UIO, koji je izražen tokom proteklih šest mjeseci, ima tendenciju pogoršanja. Prema preliminarnom izvještaju UIO, neto naplata u avgustu je bila manja za 9,4 odsto od neto naplate u istom mjesecu 2012.
Na nivou osam mjeseci naplaćeno je 3,195 milijardi KM neto prihoda, što je manje 70,4 miliona KM ili 2,2 odsto.
“Dosadašnje kretanje kumulativne naplate prihoda od indirektnih poreza pokazuje konstantan negativan trend u posljednjih šest mjeseci, sa izuzetkom juna, kada je kumulativna naplata prešla u pozitivnu zonu isključivo zahvaljujući enormnom povlačenju akciznih markica za cigarete pred ulazak Hrvatske u EU”, ističe se u novom biltenu Odjeljenja za makroekonomske analize Upravnog odbora UIO.
Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO, kaže da je slabija kumulativna naplata neto prihoda rezultat stagnacije bruto prihoda i snažnog porasta isplaćenih povrata koji su u prvih osam mjeseci ove godine veći za 67 miliona KM nego u istom periodu 2012.
“Na rast zahtjeva za povrat PDV-a uticalo je povećanje izvoza dobara iz BiH, veći zahtjevi za povrat PDV-a od strane međunarodnih organizacija koje učestvuju u velikim infrastrukturnim projektima u BiH, te nelikvidnost poreskih obveznika koji zbog teške ekonomske situacije sada traže povrat sredstava na račun umjesto ranije češće korištenog poreskog kredita”, precizirao je Kovačević.
On napominje da pad prihoda od indirektnih poreza bilježe i sve zemlje u okruženju, uprkos tome što su, za razliku od BiH, u prethodnom periodu povećale stopu PDV-a (Hrvatska sa 22 na 25 odsto, Srbija sa 18 na 20 odsto i Crna Gora sa 17 na 19 odsto).
Za to vrijeme Poreska uprava RS je blago povećala naplatu direktnih poreza za dva procenta. Poboljšanje se, prije svih, odnosi na poreze na nepokretnosti i imovinu, koji su porasli za 85 odsto (sa 8,1 na 15 miliona KM), zatim, poreza na dobit za sedam procenata (sa 92,75 na 99,3 miliona KM) i poreza na upotrebu, držanje i nošenje za tri odsto (sa 7,4 na 7,6 miliona KM). Naplata poreza na dohodak, koja čini najznačajniju stavku direktnih poreza, smanjena je za jedan procenat, odnosno sa lanjskih 169,6 miliona na ovogodišnjih 171,6 miliona KM.
Naplata ostalih javnih prihoda u nadležnosti Poreske uprave RS, poput raznih taksi i naknada, povećana je za jedan odsto, sa 202,1 na 204,4 miliona KM. Najveći rast po tom osnovu bio je od koncesionih naknada koje su skočile za 42 odsto, sa 19,2 miliona na 27,2 miliona KM. Nezavisne novine