BANGKOK, Lideri deset zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju u jugoistočnoj Aziji (ASEAN) okončali su samit pozivom da se osnuje regionalni devizni fond u vrijednosti od 120 milijardi dolara, radi što lakšeg prevazilaženja posljedica globalne finansijske krize.
Najveći dio sredstava za taj fond trebalo bi da obezbijede, prema prijedlogu ASEAN-a, Japan, Kina i Južna Koreja, koje nisu formalno u sastavu Organizacije, ali održavaju veoma tijesne ekonomske veze s njenim članicama.
Uprkos načelnoj saglasanosti da zajednički djeluju, lideri ASEAN-a nisu dogovorili nikakve konkretne mjere koje bi grupacija preduzela radi izlaska iz sadašnje ekonomske krize. U zaključcima skupa se, inače, navodi da čelnici ASEAN-a podržavaju ekspanzivnu makroekonomsku politiku, uključujući fiskalne podsticaje, monetarno labavljenje i olakšano kreditiranje, kao najbolji način da lokalna ekonomija izađe iz sadašnje stagnacije.
Lideri ASENA su, takođe, rekli da se protive uvođenju bilo kakvih novih formi protekcionizma u međunarodnoj trgovini i istovremeno pozvali na “hitnu reformu” globalnog finansijskog sistema. Najviši politički predstavnici ASEAN-a su, međutim, na samitu branili pravo svojih zemalja da na unutrašnjem tržištu forsiraju, prvenstveno, plasman domaćih proizvoda.
Grupacija je u cilju razvoja regionalne robne razmjene na samitu odobrila zaključenje sporazuma o slobodnoj trgovini s Australijom i Novim Zelandom.