BIJELJINA, Ministar za izbjegla i raseljena lica Republike Srpske (RS) Omer Branković i načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić saglasili su se danas da su zajedničke aktivnosti i finansijska ulaganja lokalne zajednice i ovog ministarstva najlakši i najbolji način da pitanje povratka bude riješeno što uspješnije.
Mićić je izjavio da je posebna pažnja na današnjem sastanku posvećena sredstvima koja su budžetom Vlade RS predviđena za rješavanje pitanja izbjegličke i povratničke populacije na području opštine Bijeljina.
On je rekao da će sredstva biti podijeljena u dva granta – grant od 190.000 KM namijenjen je za infrastrukturu u izbjegličkom naselju Nova Janja i jednim dijelom za infrastrukturu u Bijeljini, a grant za povratak od 138.000 KM, najvećim dijelom biće potrošen za infrastrukturu Mjesne zajednice Janja, te dijela ulica u samom gradu.
“Mi smo se dogovorili da, na osnovu onog što je prošle godine planirano, a nije realizovano, izgradnja jednog dijela ulica ove godine bude nastavljena tako da 50 odsto sredstava finansira budžet opštine Bijeljina, dok će ostatak sufinansirati građani i resorno ministarstvo”, rekao je Mićić i dodao da će od planiranih 10 ulica, šest biti izgrađeno u Janji, a četiri u Bijeljini.
Ministar Branković rekao je da je Bijeljina jedna od rijetkih opština koja sufinansira projekte i za Srbe u izbjegličkim naseljima i za povratnike Bošnjake na području ove opštine, pozvavši ostale načelnike u RS da slijede ovaj primjer.
Branković je rekao novinarima da BiH raspolaže sredstvima od ukupno 80 milona KM za pomoć povratnicima, podsjetivši da se 40 miliona KM izdvaja sa nivoa BiH, a ostalih 40 miliona KM sa nivoa entiteta, Brčko distrikta i lokalnih zajednica.
“Ipak, ova sredstva nisu dovoljna za finansiranje svih projekata povratničke populacije i do 2014. godine, do kada bi trebalo završiti proces povratka, to neće biti moguće”, rekao je Branković, napominjući da bi samo kreditna zaduženja BiH u iznosu 400 do 500 miliona KM pomogla da se oko 48 000 porodica, koliko ih se u BiH izjasnilo da žele da se vrate u mjesta predratnog boravišta, vrati na svoja ognjišta.
On je podsjetio da je parlament BiH već “zadužio Savjet ministara BiH da se kreditno zaduži u ovoj godini”, jer samo tako može biti ispoštovana dopuna revidrane Strategija Dejtonskog mirovnog sporazuma Aneksa sedam, da ovaj proces bude završen do 2014. godine.
“Ovo su `posljednji vozovi` da se kreditno zadužimo jer probošnjače stranke uslovljavaju pitanja raseljenih i izbjeglih lica sa popisom stanovništva koji treba da realizujemo do 2011. godine”, rekao je Branković i dodao da će, ukoliko se BiH odmah zaduži, popis stanovnišva biti moguć sljedeće godine.
On je istakao da je Narodna skupština RS za povratak Bošnjaka i Hrvata u RS, pred Novu godinu, usvojila budžet kojim je predviđeno pet miliona KM za ovu populaciju, tri milona za infrastrukturu u izbjegličkim naseljima a milion i po KM za povratak Srba u FBiH.
“Ta sredstva su, svakako nedovoljna jer svaka od 63 opštine traži svoj dio `kolača`. Nastojaćemo, međutim, da posredstvom Fonda za povratak BiH ta sredstva povećamo”, rekao je Branković.