VAŠINGTON, Grupa od 15 članova Predstavničkog doma američkog Kongresa uputila je pismo predsjedniku SAD Džordžu Bušu sa zahtjevom da izvrši pritisak na Kinu kako bi Peking prekinuo sa vođenjem protekcionističke politike, pomoću precjenjenog kursa nacionalne valute juana, objavljeno je u Vašingtonu.
Kongresmeni iz redova Demokratske stranke ističu u svom pismu Bušu da njegova administracija mora iskoristiti “sve raspoložive instrumente” u onemogućavanju Kine da i dalje održava podcjenjen kurs juana prema dolaru.
Autori pisma, među kojima je i predsjednik kongresnog Komiteta za prihode i rashode Čarls Rendžel, navode da tekuća valutna politika Pekinga utiče da američki izvoz u Kinu “postaje sve skuplji”, a uvoz iz te zemlje u SAD “sve jeftiniji”.
“To utiče na rast trgovinskog deficita, smanjenje broja radnih mjesta i snižavanje stope ekonomskog rasta u SAD”, ističe se, između ostalog, u pismu američkih kongresmena.
Bušovi kritičari iz redova Demokratske stranke, koja ima većinu u oba doma Kongresa, tvrde da je u SAD, tokom Bušovog predsjedničkog mandata, izgubljeno više od 2,5 miliona radnih mjesta u tekstilnoj i drugim industrijskim granama, zbog nelojalne konkurencije iz Kine.
SAD su lani ostvarile, prema vladinim podacima, rekordan deficit u robnoj razmjeni sa Kinom, u vrijednosti 256 milijardi dolara, a zbog rješavanja tog i drugih problema u dvostranim odnosima iduće nedelje će u Peking otputovaiti američki ministar finansija Henri Polson.
On bi, kako je najavljeno, 2. i 3. aprila trebalo da sa visokim kineskim funkcionerima razmotri navedene probleme i predoči im koliko je za Bušovu administraciju važno da se Peking najzad “odazove” na sve učestalije zahtjeve Vašingtona za osjetnije jačanje kursa juana.
Vašington, naime, zahtjeva da Peking revalvira juan za 40 odsto prema dolaru i tako “stvori uslove za elimnisanje velike trgovinske neravnoteže između dvije strane”.
Zvaničnici u Pekingu su, međutim, do sad uvijek odbijali da ispune taj zahtev, a juan je u protekle dvije i po godine ojačao, u odnosu na američkog takmaca, nešto više od deset odsto, što je daleko niže od zahtjeva američkih zvaničnika.
Predstavnici Bušove administracije tvrde, osim toga, da juan u proteklom periodu realno nije uopšte revalvirao, jer je, navodno, vrijednost kineske valute uvećana samo za procenat rasta inflacije.
Premijer Kine Ven Djibao je upozorio da njegova zemlja neće pristati na nikakvu naglu promjenu vrijednosti juana, jer bi to, kako je objasnio, “bilo vrlo škodljivo za domaću, ali i za globalnu ekonomiju”.