KRAGUJEVAC, Socijalno-ekonomski savjet u Kragujevcu pokrenuo je inicijativu za utvrđivanje istine o privatizaciji i poslovanju Zastava kovačnice u stečaju.
Članovi Socijalno-ekonomskog savjeta u Kragujevcu podržali su inicijativu zaposlenih u Zastava kovačnici i uputili su Skupštini grada prijedlog da se formira komisija koja bi utvrdila činjenice o tome šta se dešavalo sa tom fabrikom od privatizacije, kada ju je na aukciji 2005. za 1,6 miliona evra kupio bugarsko preduzeća Inter trust, vlasnika Valentina Zaharjeva, pa do stečaja, koji je proglašen 30. septembra.
“Imajući u vidu da je riječ o jednoj od najstarijih fabrika u Srbiji, osnovanoj 1857. godine, kao i da zaposleni vjeruju u budućnost Kovačnice, obaveza je lokalne samouprave da zaštiti svoje sugrađane koji su praktično ostali bez posla. Smatramo da bi trebalo učiniti sve kako se ovakve situacije ne bi ponovile“, saopšteno je nakon sjednice kragujevačkog Socijalno-ekonomskog savjeta.
Dodaje se da Savjet smatra opravdanim zahtjeve radnika za pokretanje istrage u Kovačnici, jer oni imaju pravo na istinu.
“Zaposleni i javnost napokon moraju da saznaju kako je privatizovana Kovačnica i na koji je način sredstva iz fabrike izvlačio njen vlasnik Valentin Zaharijev, koji je, kako pokazuju zvanični podaci, privatizovao 23 preduzeća od kojih je sada 21 u stečaju. Komisija bi činjenice o privatizaciji i poslovanju Kovačnice trebalo da utvrdi u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, policijom i pravosuđem“, rečeno je na sjednici kragujevačkog SES-a, uz napomenu da će komisija biti „maksimalno kooperativna i u komunikaciji sa stečajnim upravnikom Kovačnice Stanislavom Zdravkovićem.
Inače, stečajni postupak u Zastava kovačnici zbog neizmirenog duga od oko 2,6 miliona evra, pokrenula je takođe bugarska firma, Fero trans, čiji je vlasnik sin Zaharjeva, što je unijelo dodatnu sumnju kod radnika. Do sada, ostali su bez uspjeha svi njihovi zahtjevi da se ispita poslovanje fabrike u posljednjih desetak godina, tokom kojih je, tvrde, Zaharjev izvlačio kapital iz fabrike a dugove ostavljao. Na njihova upozorenja nije reagovala ni Agencija za privatizaciju, a bivšim radnicima posebno je problematičan način na koji je firma prodata relativno nepoznatom bugarskom biznismenu, iako je za kupovinu u to vrijeme bilo zainteresovano nekoliko ozbiljnih stranih preduzeća. Danas