BANJALUKA – Kladionice u Banjaluci u posljednjih nekoliko sedmica na meti su komunalne policije koja kontroliše poštivanje zakona o zabrani pušenja i koja isključivo cilja ove objekte, tvrde u Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS).
Smatraju da je riječ o svojevrsnom pritisku konkurencije na ovu grupu priređivača od strane onih koji su svoje poslovanje izmjestili van objekata, odnosno u online sferu, a koji su u bliskim poslovnim vezama sa najvišim rukovodstvom gradske uprave.
„Nemamo ništa protiv kontrola, samo tražimo da ne budu selektivne i da zakon bude isti za sve, što trenutno nije slučaj“, saopšteno je iz Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS).
Oni predlažu gradskoj upravi da, ukoliko zaista želi da se posveti zdravlju građana, preduzme korake na smanjenju zagađenja vazduha u gradu.
Naime, svi relevatni podaci pokazuju da je Banjaluka tokom cijele godine, a pogotovo u zimskim mjesecima jedan od najzagađenijih gradova u cijeloj Evropi iako nema industrijskih zagađivača.
Prosječni indeks kvaliteta vazduha u posljednjih mjesec dana je 200 i spada u kategoriju nezdravog.
U toj kategoriji, podsjećaju oni, moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme.
Plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe su najugroženije grupe koje treba da izbjegavaju bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti ili naprezanja.
Primjera radi, 17. decembra indeks kvaliteta zraka je iznosio 353 i bio je u kategoriji opasnog za sve kategorije stanovništva.
U srijedu, 25. decembra u 20:00 časova zrak je bio vrlo nezdrav pa je vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva izuzetno povećana.
„Sve ovo pokazuje da problem sa zagađenjem nije u kladionicama već napolju“, kažu u Udruženju priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS).
Oni navode da su najveći uzročnici lošeg vazduha ložišta za zagrijavanje u individualnim domaćinstvima, saobraćaj i centralno grijanje preko gradske toplane.
„Za sve ove probleme potreban je strateški pristup kojeg gradska uprava očigledno nema, pa joj je zato lakše da fokus usmjeri na banalne stvari preko kojih pokušava da u javnosti stvori sliku da nešto radi na zaštiti zdravlja stanovništva, što je daleko od istine“, zaključuje se u saopštenju.
PR