BANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja RS mogao bi se tokom ove godine naći u velikim finansijskim problemima ukoliko nastavi da se zadužuje kod komercijalnih banaka, upozorio je Boško Čeko, glavni revizor u Revizorskoj službi RS.
Ali, iako su troškovi rasli, kvalitet zdravstvenih usluga je u brojnim oblastima stagnira već godinama.
Kako je naveo Čeko, zaduživanje donosi velike kamate koje se moraju vraćati, a koje opet prisiljavaju Fond da diže nove kredite kako bi vratio stare kamate, čime se povećava deficit.
Kao primjer, Čeko je naveo da Fond do 2012. godine mora vratiti 80 miliona koje su uzeli sa escrow računa (novac od privatizacije), kako bi isplatili plate zaposlenima.
“Jedini način na koji oni to mogu vratiti je kroz veće doprinose, a ja ne vjerujem da Vlada predviđa takvo rješenje. Nema nikakve teorije da to može da vrati na neki drugi način”, kaže Čeko.
Prema riječima Alekse Milojevića, direktora Ekonomskog instituta u Bijeljini, problem je u činjenici što RS dolazi u situaciju da sve teže vraća dugove.
“U proteklom periodu smo imali novac od privatizacije u visini od tri milijarde kojim su se spasavali fondovi. Sada tih sredstava više nema i veliki je izazov kako iznaći nove izvore prihoda kako bismo namirili manjkove koje imamo”, rekao je on.
Biljana Obradović, zamjenik izvršnog direktora u Sektoru za razvoj zdravstvenog osiguranja u Fondu, kaže da su svjesni da je teška situacija u ubiranju prihoda koji, kako kaže, gotovo sto odsto dolaze iz doprinosa građana. Prema njenim riječima, planirani godišnji prihodi iznose 516 miliona maraka na godišnjem nivou, a minus iznosi 33 miliona maraka, koji je Fond morao nadoknaditi zaduživanjem.
Problem je, kako navodi, što u ukupnom iznosu uplata radnici, odnosno njihovi poslodavci, uplate 38 odsto tih sredstava, a preko 50 odsto uplata dolazi putem penzionera i nezaposlenih, koji, kako navodi, uplate i do četiri puta manje od zaposlenih, a više koriste usluge.
Ona kaže da bi Fond veoma lako mogao uravnotežiti rashode sa svojim prihodima ako bi tokom godine po potrebi izvršili rebalans finansijskog plana Fonda, ali bi time bilo ugroženo finansiranje zdravstvenih usluga građanima. Prema njenim riječima, 2009. godine je Narodna skupština RS donijela izmjene i dopune Zakona o doprinosima, kojim je sa 80 miliona maraka iznos koji se uplaćuje iz budžeta na ime socijalnih kategorija smanjen za 40 miliona. Navela je da je jedini način da Fond izmiri sve obaveze ili da poveća doprinose, smanji obim usluga koje pruža, ili da nastavi zaduženje kako bi pokrio dugove.
Čeko smatra da Vlada mora pokušati da traži rješenje u reformi cijelog sistema i da se vidi postoji li mogućnost da se poveća efikasnost, smanje troškovi i broj zaposlenih, kako bi sistem bio doveden u realne okvire.
Uprkos tome, Fond je u proteklom periodu čak zapošljavao nove radnike. Međutim, Obradovićeva ističe da je to iz razloga što 2012. godine stotinu radnika odlazi u penziju.
“Imamo veoma lošu kvalifikacionu strukturu i zato od 2008. godine uvodimo nove ljude, pri čemu se trudimo da dovedemo visokokvalifikovane ljude i kadar iz oblasti informacionih tehnologija”, rekla je ona i dodala da je, uprkos novom zapošljavanju, došlo do smanjenja ukupnih troškova, jer su randicima smanjene plate. Nezavisne novine
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ja mislim da predsjednik treba da proda Elektroprivredu R.S. i od tih para namiri postojece deficite u svim fondovima a razliku koja mu ostane od prodajne cijene da izgradi puteve i aerodrome. I 2012. izlazi novi mercedes S klase pa da kupi sebi jedan i jos predsjedniku vlade jedan i rjeseni svi problemi. Niko nije umro od gladi pa nece ni narod. Narode ne brini. Kaze se BIT CE!
uh ovo mi se svidja, prodati elektroprivredu! jedva cekam
Bravo, bravo. IDEJA Pun pogodak.! Nije daleko od toga, jer još je samo ostalo to profitabilno i narod poslije toga za prodaju tj unovčavanje. ALI DOBAR JE NAROD NEĆE SE BUNITI . . . .
Hmm 007 zanimljiva ideja, samo ne znam kako misliš da se proda narod tj.unovči? -U komadu ili dijelovima?! 😀
Lako je prodati TITINO,Djedovo i Tatino.Sveo ono sto sam nisi napravio lako je prodati.Telekom i Elektrodistrubuciju su napravili preplatnici korisnici usluga i morali su dobiti Akcije.Svako od nas je prije rata placao prikljucak,kopao odredjen broj metara kanala i sl.Sto se tice naroda nece ga niko kupiti ni pod stoku.Ovakav narod zasluzuje ovakvu vlast.Vlast je ogledalo naroda
Vlada RS- je jos prije 8-9 godina pristala na plan restrukture ( Reforme) energetskog sektora u BiH. Taj plan je izmedju ostaloga predvidjao:
1.formiranje elektroprenosa na drzavnom nivou-
Uradjeno
2. Formiranje regulatorne agencije-
Uradjeno ali u “entiteskoj varijanti”
3. Formiranje NOS-a ( nezavisnog operatora sistema- nije jos uradjeno ali ZEKC jos uvijek postoji i radi te poslove
4. Formiranje proizvodnih preduzeca na taj nacin da SVE hidroelektrane u slivu jedne rijeke budu ujedninjene u ista preduzeca ( npr. Neretva, Drina, Vrbas)-
nije uradjeno
5. Privatizacija distributivnih preduzeca-
pocelo kroz formiranje ERS Holdinga i ‘sitno dionicarstvo”
Tako da je “prodaja” eletroprivrede dogovorena u nacelu jos prije skoro deceniju i pitanje je kada ce se taj adut izvuci iz rukava.
Vezano za deficit u fondovima PIO i ZZZ drzava je ta koja u ovim institucijama drzi sve poluge i jedino od drzave zavisi da li ce i kako ce se ti deficiti pokriti.