BANJALUKA – Na Banjalučkoj berzi u prošloj godini ostvaren je ukupan promet od 1,05 milijardi KM i u odnosu na godinu ranije povećan je za čak 53 odsto. Kao i prethodnih godina ovom prometu dominantno je doprinijelo zaduživanje Vlade RS.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić rekao je za CAPITAL da je lani prvi put od osnivanja ove berze prometovano više od milijardu KM.
„U odnosu na prošlu godinu promet je uvećan za 53 odsto. Berzanski indeks Republike Srpske ostvario je rast od 15,45 odsto, prvenstveno zbog rasta cijena akcija iz ERS sistema“, rekao je Božić.
Ogromnom rastu prometa očigledno je doprinijelo pojačano zaduživanje Vlade RS na tržištu kapitala u prošloj godini.
Naime, Srpska se lani na berzi zaduživala 19 puta u ukupnom iznosu od čak 861,6 miliona maraka.
Republika Srpska je emitovala deset obveznica ukupne vrijednosti 594.837.000 KM. Kamatne stope u javnim ponudama obveznica Republike Srpske kretale su se od 5,50 odsto do 6,10 odsto.
Pored toga, emitovani su i trezorski zapisi u vrijednosti od 266.817.940 KM kroz devet javnih ponuda.
U javnim ponudama trezorskih zapisa RS kamatne stope su bile od 2,2 odsto do četiri odsto.
Božić kaže da su prethodnu godinu obilježile upravo javne ponude obveznica.
„Tržište hartija od vrijednosti se pokazalo kao važan instrument za upravljanje javnim dugom. Značajno su uvećane i emisije korporativnih obveznica, putem kojih je osam preduzeća prikupilo preko 20 miliona KM“, rekao je Božić.
Kada su u pitanju izazovi sa kojima se susreće tržište kapitala, naglašava, da su oni godinama nepromijenjeni i da se regulatorno okruženje mora prilagoditi potrebama privrednika.
Za početak je, kaže, neophodno raditi na razvoju tržišta kratkoročnih hartija od vrijednosti odnosno komercijalnih zapisa koje bi emitovala preduzeća.
Na ovaj način bi se, pojašnjava, omogućilo finansiranje po povoljnijim uslovima, pogotovo za javna preduzeća za koje garantuje Republika Srpska.
„Iskustva sa trezorskim zapisima ukazuju na značajna unapređenja nakon uvođenja ovog tržišta na Banjalučkoj berzi“, kaže Božić.
Najveći izazov se, kako ističe, odnosi na razvoj akcionarstva, bez koga nema tržišta kapitala.
„Prošle godine su usvojene izmjene propisa koje daju mogućnost da se dio dobiti raspoređuje radnicima, što bi uz dodatna pojašnjenja u poreskim propisima moglo podstaći vlasnike preduzeća da uključe radnike u vlasničku strukturu. Praksa u razvijenim zemljama pokazuje da su radnici najvažniji investitori bez kojih ne bi bilo mnogih velikih kompanija. Godine rada na razvoju proizvoda radnici su naplaćivali nakon izlaska kompanije na berzu. Ovakav vid vezanja radnika za preduzeća bi mogao pomoći da se smanji odlazak ljudi sa ovih prostora, odnosno “nedostatak radne snage” kako se danas obično gleda na ovaj problem“, zaključio je Božić.
CAPITAL: M. Ljubojević