LONDON, Zaduživanje u svijetu raste ubrzanim tempom od otpočinjanja svjetske finansijske krize 2007, prije svega u Kini gdje je ono učetvorostručeno, što predstavlja novu prijetnju svjetskom privrednom rastu.
“Umjesto da smanjuju dug, sve vodeće svjetske ekonomije danas se više zadužuju u odnosu na njihov bruto domaći proizvod (BDP) nego što je to bio slučaj 2007”, tvrde ekonomisti sa Mekenzi Global (McKinsey Global) instituta, ocijenjujući da to dovodi do novih rizika po finansijsku stabilnost ugožavajući tako svjetski privredni rast.
U studiji ovih analitičara navodi se da je zaduživanje privrednih aktera, država, preduzeća, domaćinstava, poraslo za 57.000 milijardi dolara između 2007. i 2014. godine.
Prošlogodišnji svjetski dug dostigao je 286 odsto globalnog BDP dok je on u 2007. iznosio 269 procenata BDP-a.
Udio ukupnog duga porastao na više od 50 odsto BDP-a u 14 od ukupno 22 razvijene zemlje i 25 država u razvoju koje su obuhvaćene ovom analizom.
Javni dug na globalnom nivou je porastao za 25.000 milijardi dolara i nastaviće da raste u brojnim zemljama dok veliki broj centralnih banaka u svijetu smanjuje kamate kako bi podstakla privredni rast.
Napori najzaduženijih zemlja u pogledu smanjenja budžetskog deficita mogli bi se, kako je ocijenjeno, nepovoljno odraziti na privredni rast.
I domaćinstva se zadužuju
Zaduživanje domaćinstava na globalnom nivou je takođe u stalnom rastu, iako je ono smanjeno od 2007. u pojedinim zemljama posebno pogođenim krizom kao što su SAD, Velika Britanija, Španija i Irska.
Ali u zemljama kao što su Australija, Kanada, Švedska i Holandija, dug domaćinstava je na višem nivou nego u periodu prije nastanka najnovije svjetske finansijske krize.
Svjetske ekonomije, koje da bi rasle, moraju da se sve više zadužuju, i koje se sve rijeđe i sve teže razdužuju, moraće da nauče da žive na sigurniji način pored visokog nivoa duga, konstatovano je u studiji. Tanjug