BANJALUKA, Zaduženost Republike Srpske nije alarmantna i može se održati, a u narednom periodu u Srpskoj očekuje se više od dvije milijarde evra različitih investicija u energetiku i zdravstvo i podršku malim preduzećima, ocijenjeno je na sastanku predsjednika Srpske Milorada Dodika sa predstavnicima Vlade i domaćim ekonomskim stručnjacima.
“Postepeno bi trebalo prestati sa zaduživanjem za javni sektor i povećati zaduživanje i investicije u infrastrukturu i realni sektor”, rekao je predsjednik Srpske novinarima u Banjaluci nakon sastanka.
Dodik je rekao da je spoljna zaduženost Srpske značajno manja ispod 40 odsto bruto društvenog proizvoda, naglasivši da nema zemlje na svijetu koja se razvila, a da nije koristila kreditna zaduženja.
“Naša ambicija je da u dnevni red narednog sastanka uvrstimo Strategiju razvoja Republike Srpske koja je urađena u okviru struktura Vlade, i da o tome obavimo raspravu”, rekao je predsjednik Srpske.
Dodik je istakao da je ključno pitanje bilo kako kreirati nova radna mjesta i istakao da Srpska, u okviru ustavnih mogućnosti i sa potencijalima kojima raspolaže, pokušava da pruži određene odgovore koji bi mogli biti korisni u budućnosti.
“Razgovarali smo o poreskoj politici, stimulisanju stranih investicija, zaposlenosti, radu i razvoju Investiciono-razvojne banke, kao i o mogućnostima da putem te banke bude formirana poslovna banka”, istakao je Dodik.
On je naveo da je na sastanku bilo ideja o formiranju posebnog fonda za nauku, te zahtjeva da se hitno inovira Zakon o privatnom partnerstvu radi lakšeg provođenja, na čemu će Vlada Srpske raditi narednih dana.
Dodik je rekao da je na sastanku bilo riječi i o potrebi razvijanja dodatne konkurentske sposobnosti Republike Srpske, imajući u vidu činjenicu da je EU na granicama sa Srpskom.
“Posebno je naglašen segment kako razviti ekonomiju lokalnih zajednica gdje postoje značajni resursi. Ključno pitanje svake ekonomije je smanjenje troškova i održavanja potrošnje”, naglasio je predsjednik Republike, dodajući da će Srpska nastojati da održi stabilnost javnog sektora.
On je rekao da se u Srpskoj ne smije stvoriti javno mišljenje da je zaduživanje za javne puteve preveliko, zaključujući da su to generacijski projekti koji su korisni i da će Srpska nastaviti sa tom politikom. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a Zakon o privatnom partnerstvu.đe zapelo u zdravstvu………..
Ja nekidan pročitah da je zaduženost RS 45% bruto društvenog proizvoda. Brod postao podmornica a kapetan i dalje, suče li suče.