BANJALUKA, Građani RS, sa kreditnom zaduženošću od 1.687 KM po glavi stanovnika, među najmanje zaduženima su u okruženju, a od nas su manje zaduženi samo stanovnici Srbije.
Prema podacima Udruženja banaka Srbije, zaduženost stanovnika Srbije iznosi oko 1.547 KM po glavi, zaduženost građana Hrvatske po glavi stanovnika iznosi više od 7.823 marke, u Sloveniji oko 9.779 KM, dok je prosjek EU od 23.470 do 25.426 maraka.
Građani Crne Gore dužni su bankama po osnovu kredita, kreditnih kartica i minusa na računima približno 1,6 milijardi KM, što znači da je prosječno svaki stanovnik te države zadužen 2.543 marke.
Ekstreman primjer je Kipar, gdje je zaduženost građana 60.631 marku po stanovniku.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, na nivou bankarskog sistema Srpske ukupni plasmani stanovništvu, koje čine krediti bankarskog sektora, mikrokreditnog sektora i potraživanja po osnovu finansijskog lizinga sektora davalaca lizinga, na kraju prošle godine iznosili su 2,413 milijardi KM.
To daje zaduženost od 1.687 KM po stanovniku i ona je ostala na nivou iz 2011.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da su građani danas poprilično oprezni prilikom zaduživanja.
– Građani su sada oprezniji kod zaduživanja, banke su dosta restriktivne, tako da bi se pojedinci vjerovatno lakše i više zaduživali da nam uslovi to dozvoljavaju. Tu, prije svega, mislim na loše plate i nizak nivo zaposlenosti. Dakle, nismo mnogo zaduženi, ali nemamo ni prilike i mogućnosti za zaduživanje – rekao je Pavlović.
On je istakao da je zaduženost građana RS u odnosu na plate značajna.
– Mi smo ekonomija koja nema razvojnih programa, iz čega se može zaključiti da dugoročno taj nivo zaduženosti ne bi smio više da raste – rekao je Pavlović.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić rekao je juče da zaduženost građana Srbije već nekoliko godina stagnira na nivou od oko 800 evra i da je neuporedivo niža u poređenju i sa zemljama u okruženju.
Dugalić je istakao da su razlozi za to nizak standard građana Srbije, odnosno niska prosječna zarada, kao i regulativa Narodne banke Srbije i oprezan pristup banaka koje vode računa o odobravanju novih kredita jer im rastući nivo nenaplativih kredita predstavlja veliko upozorenje, prenijele su agencije.
Plate
Kada su u pitanju prosječne plate u regionu, i tu su RS i Srbija na samom dnu. Prosječna plata u RS u februaru ove godine iznosila je 811 maraka, dok je u Srbiji bila 758 KM.
Prosječna plata u Crnoj Gori je 949 maraka, u Hrvatskoj 1.421 KM, a u Sloveniji 1.932 marke.
Zaduženost po glavi stanovnika KM
Republika Srpska 1.687
Srbija 1.547
Crna Gora 2.543
Hrvatska 7.823
Slovenija 9.779
EU (prosjek) 23.470 – 25.426
Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Opet Glas Srpske 🙂 Ove novine imaju pogrešan naziv, trebali bi se zvati Glas SNSD-a… Ovako predočene informacije sa apsolutnim brojevima o zaduženosti navode na pogrešan zaključak da smo mi u mnogo boljoj poziciji u odnosu na države EU, jer je njihov prosječan stanovnik zadužen oko 15 puta više nego naš stanovnik. Ali, u ovoj “analizi” nisu navedene prosječne plate zaposlenih, i što je još važnije, nije navedeno kolika je stopa zaposlenosti. Pošto kredite ne mogu uzimati nezaposleni, bilo bi interesantno vidjeti kolika je zaduženost po glavi zaposlenog kod nas, u okruženju i u EU, odnosno kolika je visina duga u odnosu na prosječnu platu zaposlenog. Vidjeli bi da mi ustvari ne stojimo tako sjajno…
blago nama kad zivimo u ovako <bogatoj< drzavi