BIJELJINA, Preduzeće “Duvan” iz Bijeljine, koje se bavi proizvodnjom i distribucijom duvana, otkupilo je od semberskih kooperanata 428 tona ove industrijske biljke koja se tradicionalno proizvodi u Semberiji duže od vijeka.
Prema riječima Željka Simojlovića, rukovodioca proizvodnje u “Duvanu”, otkupljen je ubrani i osušeni duvan tipa virdžinija. Otkupljen je duvan od prve do šeste klase, s tim što je prva klasa 3,46 KM, druga 2,95, a treća 2,41 KM, a u “Duvanu” ističu da bi duvan semberskim proizvođačima trebalo da bude plaćen do kraja godine.
Iako su zbog septembarskih mrazeva prinosi umanjeni između pet i 10 odsto, kaže Simojlović, ova godina dosta je uspješnija u odnosu na prethodne. Prinosi se kreću oko 1.700 kilograma po hektaru, tako da su semberski proizvođači, kao i preduzeće “Duvan”, prilično zadovoljni.
Među uspješnijim proizvođačima ove industrijske biljke je Živojin Ristanović iz bijeljinskog sela Donji Zagoni, koji je predao bijeljinskom “Duvanu” vagon i 40 metara duvana svih klasa, koji je proizveo na sedam hektara površine.
“Uklapamo se u otkupnu cijenu, ali i premija koju ćemo dobiti nam znači mnogo”, kaže Ristanović, koji se bavi proizvodnjom duvana već petnaestak godina.
U “Duvanu” kažu da će do 10. decembra biti dostavljeni spiskovi s imenima proizvođača duvana za premije Ministarstvu poljoprivrede RS i Opštinskoj upravi Bijeljina, s obzirom na to da Vlada RS po predatom kilogramu daje jednu KM, a opština Bijeljina 10 feninga.
U Semberiji postoji već stogodišnja tradicija proizvodnje duvana u koju su uključene kompletne porodice, jer ovo područje, poslije Podravine u Hrvatskoj, ima najbolje prirodne resurse i pogodnosti za proizvodnju duvana na teritoriji bivše Jugoslavije. Najveći kupac duvana sa područja Semberije nekada je bila Fabrika duvana iz Niša i fabrike duvana u Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji. Trenutno je plasman proizvoda “Duvana” sveden samo na tržište BiH – fabrike duvana Banjaluka, Sarajevo i Mostar.