BEOGRAD, Kontinuirani pad međugodišnje inflacije, devizne rezerve zemlje na istorijski najvišem nivou i dinar kao jedna od najstabilnijih valuta u regionu, neki su od rezultata rada Narodne banke Srbije (NBS) u 2011. godini, saopšteno je iz ove ustanove.
U narednoj godini NBS će nastaviti da svojim mjerama čuva stabilnost cijena i cjelokupnog finansijskog sistema u Srbiji, kao njen ključni doprinos popravljanju uslova za rast ekonomske aktivnosti i zaposlenosti u zemlji, zaključeno je na radnom doručku za predstavnike medija, koji je organizovala NBS.
“Pad inflacije i smanjenje referentne kamatne stope doprinijeće daljem smanjivanju nivoa kamatnih stopa u Srbiji što će imati pozitivan uticaj na ekonomsku aktivnost i zaposlenost”, rekao je guverner NBS Dejan Šoškić.
On je istakao da NBS nastavlja da podstiče korišćenje dinara, jer se time smanjuju rizici, povećava efikasnost monetarne politike i stvaraju uslovi za zdravo i dugoročno održivo smanjenje kamatnih stopa u finansijskom sistemu Srbije, što je, kako je rekao, u interesu i privrede i građana i banaka.
Stabilnost finansijskog sistema je očuvana i pojačana uvođenjem nove i naprednije regulative za upravljanje rizicima banaka (Bazel 2) i dodatnog jačanja domaćeg bankarskog sektora kroz dokapitalizaciju, kažu u NBS.
Devizna štednja građana je na nivou od 7,6 milijardi evra i na najvišem je nivou do sada.
NBS očekuje snažan pad međugodišnje inflacije u prvom tromjesečju 2012. godine i njen povratak u granice cilja do marta, nakon čega bi trebalo da ostane na niskom ciljanom nivou.
Dinar je ove godine, uz minimalne intervencije NBS na deviznom tržištu i u uslovima pada kreditnog rejtinga zemalja u regionu, predstavljao valutu koja je pokazala najveću stabilnost u poređenju sa valutama zemalja sa istim režimom deviznog kursa (Poljska, Češka, Mađarska, Rumunija, Turska).
Devizne rezerve su na zadovoljavajućem nivou i trenutno iznose rekordnih 11,5 milijardi evra i dodatna su garancija makroekonomske stabilnosti.
U 2011. godini na prijedlog NBS donesen je Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga čiji je cilj zaštita građana u finansijskim transakcijama, dostizanje standarda EU u ovoj oblasti i dalje jačanje povjerenja u finansijski sistem zemlje, kažu u NBS. Srna