SARAJEVO, BANJALUKA – Od 1. februara, kada na snagu stupi adaptirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), biće izvršen još jedan veliki udar na domaću proizvodnju, istakli su juče poljoprivrednici u BiH, koji odbrojavaju dane do tog trenutka kada će se naći u još težoj situaciji.
“Ovaj sporazum je zadnji ekser na mrtvački sanduk kompletne poljoprivrede u BiH, a ne samo mljekara”, rekao je juče Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja mljekara FBiH. Ističe da se stalno priča o izvozu, ali da bh. poljoprivrednici nemaju šta izvoziti, jer ne proizvode 20 posto svojih potreba.
“Nama nije problem izvoz, nama je problem uvoz”, rekao je Nikšić.
Ističe da se u BiH uvozilo na crno puno toga, i da će se to nastaviti, te da je veliki problem i to što nije razvijena svijest potrošača.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara i stočara RS, ističe da će primjena adaptiranog SSP-a dodatno ugroziti poljoprivrednike u cijeloj BiH. Tvrdi da je adaptirani SSP na štetu BiH, te da su poljoprivrednici u cijeloj BiH od prvog dana bili protiv toga, te da je uz njih stao jedino Milorad Dodik, predsjednik RS.
“Svi ostali političari su nam okrenuli leđa. To je za njih dobro. Štete su već nastupile, cijene naših proizvoda su pale zato što su nama konkurentni proizvodi iz EU, oni imaju visoke subvencije i oni svojim proizvođačima daju jednokratnu pomoć. Šteta koja je nastala ne da se popraviti. Nismo dobili obećanu jednokratnu pomoć od njemačkog ministra. Nije nam sanirana šteta i mislim da neće ni biti. To je šarena laža”, rekao je Usorac.
Prema riječima Usorca, samo na mlijeku mljekari u BiH su izgubili prošle godine 24 miliona KM.
“To su za nas ogromne pare, i zato svaki dan pada broj proizvođača mlijeka. Ista je situacija i kod proizvodnje mesa”, kaže Usorac.
Dragoje Dojčinović iz Udruženja voćara RS kaže da će primjena adaptiranog SSP-a uništiti domaću voćarsku proizvodnju i da u ovom trenutku ne vidi izlaz ukoliko se ne uvedu prelevmani i zaštitne mjere.
“Voće koje dolazi na naše područje iz EU je pod visokim subvencijama i sada će nas preplaviti proizvodi ne samo iz EU, nego i iz ostalih dijelova svijeta. Očito je da neko štiti velike inostrane proizvođače umjesto onih u RS i BiH. Veliki lobisti rade svoj posao na štetu domaće proizvodnje”, rekao je Dojčinović.
Mišo Maljčić iz Udruženja svinjara RS istakao je da će 1. februara biti izvršen još jedan udar na domaću proizvodnju.
“Udar je napravljen i prilikom raspodjele budžeta nijedna mjera nije planirana niti pokrenuta da se domaćoj proizvodnji održi konkurentnost. Našim političarima je očito više stalo da održe dobre odnose sa EU nego da podrže i da se održi domaća proizvodnja. Trenutno se za poljoprivredu u BiH izdvaja između dva i tri posto, umjesto šest posto. Ubjeđuju nas da je poljoprivreda perspektiva, a ništa ne ulaže u nju”, kaže Maljčić.
Mišljenja je da će stanovništvo iz sela napuštati te prostore, te da ta područja više nikad neće zaživjeti. Zlatan Klokić, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju u Vladi RS, ističe da je RS prihvatila adaptirani SSP, ali da je neophodno napraviti prethodnu analizu kakve će efekte on imati za poljoprivredu RS.
“Procjene su da će to izazvati milionske gubitke za poljoprivredu. Neophodno je napraviti analizu kako bi se pronašli modaliteti da se ova oblast zaštiti. Ukoliko se to ne uradi i ne zaštiti domaća proizvodnja, imaćemo velike posljedice za poljoprivrednu proizvodnju, naročito u RS, jer je 60 posto poljoprivredne proizvodnje na ovom području. Ne samo da će biti oštećena poljoprivredna proizvodnja u RS, nego će velika šteta nastati i za budžet”, izjavio je juče Klokić. Nezavisne novine