SARAJEVO, Jedanaest miliona Amerikanaca posuđuje od organizacija poznatih i kao prodavnice brzih kredita, piše balkans.aljazeera.net.
Američki finansijski regulatori pooštravaju pravila za takozvane brze kredite, nakon što su kratkoročni krediti i visoke kamatne stope bacile milione Amerikanaca u začarani krug dugova.
Kada vam treba novac jednostavnije je da pozajmite od prijatelja. A ti takozvani prijatelji su male kompanije koje vam rado žele pomoći, ali to i dobro naplatiti.
Jedanaest miliona Amerikanaca pozajmljuju od ovakvih organizacija, poznatih i kao prodavnice brzih kredita. Iako ih oni nazivaju kratki krediti za hitne slučajeve, klijenti ih na kraju otplaćuju dugoročno.
“Otplata tog dvosedmičnog kredita se stalno produžava i na kraju ga klijenti vraćaju mesecima. Tako da žive od novca kojeg su pozajmili po kamati od 400 posto”, kaže Richard Cordray iz Ureda za zaštitu potrošača.
Tom Ackerman izvještava iz Alexandrije, Virginia:
“Trinaest američkih država i Distrikt Columbia zabranili su prodavnice brzih kredita. No, obične banke nemaju restrikcije kad je rič o zajmovima na buduće prihode, čije je vraćanje vrlo često mučno.”
Oni koji su za prodavnice kredita i kredite na buduće prihode, smatraju da su u tom slučaju jedina alternativa prekoračenja po bankarskim računima, koja su preskupa. No, ne dijele svi isto mišljenje.
Nick Bourke iz Fondacije Pew Charitable kaže: “Gotovo 65 posto klijenata koji uzimaju takve kredite imaju i prekoračenja po računima, tako da ovakvi krediti nisu alternativa”.
Sada finansijski regulatori savetuju bankama da pre odobravanja kredita procene finansijsku situaciju klijenata i njihovu kreditnu prošlost.
“Banke se verovatno nalaze u dobroj poziciji, tako da mogu naći način kako da klijentima ponude povoljne proizvode, a da oni istovremeno budu profitabilni i za banke”, govori Boruke.
Analitičari smatraju da je to izvodljivo, s obzirom na to da banke pozajmljeni novac od države po kamatnim stopama od gotovo nula posto. Al Jazeera