BANJALUKA, Stanovnici Srpske od 1. oktobra ove godine više neće morati da plaćaju laboratorijske usluge u domovima zdravlja, rekla je portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić.
To znači da će stanovnici, koji su do sada pregled krvne slike, mjerenje nivoa šećera i holesterola u krvi, kontrolu urina i ostale dijagnostičke preglede plaćali u punom iznosu, od oktobra izdvajati samo za participaciju.
U domovima zdravlja pregled kompletne krvne slike košta 18,40 maraka, mjerenje nivoa holesterola u krvi 11,20 maraka, mjerenje triglicerida u krvi 7,30 maraka, mjerenje kreatinida u krvi šest maraka, dok su za kontrolu urina pacijenti morali da izdvoje 2,30 maraka.
Osiguranici Fonda sa ovjerenom knjižicom ubuduće će za ove preglede morati da plate samo participaciju, koja se, u zavisnosti od vrste pregleda, kreće od 0,50 do dvije marke.
Dušanićeva je istakla da je kontrolom koja je u avgustu sprovedena u domovima zdravlja u Srpskoj utvrđeno da se usluge biohemijsko-laboratorijske dijagnostike ne naplaćuju u 36 domova zdravlja.
– Fond zdravstvenog osiguranja zahtijevao je od direktora svih domova zdravlja da od 1. oktobra prestanu da naplaćuju biohemijske nalaze – istakla je Dušanićeva.
Dostupnost specijalističke zdravstvene zaštite, prema njenim riječima, vidno je poboljšana u odnosu na protekle godine.
Na inicijativu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, u Fondu zdravstvenog osiguranja u toku su aktivnosti koje bi trebalo da dovedu do sistemskog rješavanja dostupnosti konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite.
– Mjere koje će biti preduzete predstavljaju značajnije uključivanje privatne prakse, da bi se riješio problem dostupnosti ovog tipa zdravstvene zaštite. Cilj je da se svim građanima obezbijedi jednak kvalitet i efikasna konsultativno-specijalistička zdravstvena zaštita – pojasnila je Dušanićeva i dodala da se prvi vidni pomaci u vezi sa ovim mogu očekivati početkom sljedeće godine.
Usluge
Prema podacima kojima raspolaže Fond zdravstvenog osiguranja, u domovima zdravlja širom Srpske osiguranim licima uglavnom se pružaju sve usluge koje su ugovorili sa Fondom.
– Ako domovi zdravlja imaju ugovorene usluge, a za njih nisu osposobljeni, pa ih ne mogu pružiti osiguranicima, pacijent se upućuje u drugu ustanovu, gdje besplatno dobija potrebnu uslugu – pojasnila je Dušanićeva. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Napokon nesto u korist gradjana …. prosto nevjerovatno !!!
da li ce biti tako to cemo jos vidjeti…..
Da li ce korisnici usluga dobiti fiskalni racun za placeni iznos participacije ili ce se kao i do sada voditi interne evidencije.