BANJALUKA, Na policama pojedinih prodavnica u RS danas je bez problema bilo moguće kupiti “pileću posebnu” salamu makedonskog proizvođača “Pekabesko”, čiji su svi mesni proizvodi trebalo da budu povučeni iz prodaje zbog povećanog sadržaja kancerogenog aditiva.
U to se uvjerila i ekipa “Nezavisnih” na licu mjesta, kada smo obilazeći neke veće banjalučke markete u jednom od njih na policama našli ovu salamu, koja je prodavana po akcijskoj cijeni od 1,05 KM po komadu, što je više nego povoljno za salamu od 350 grama.
Na ovu informaciju pažnju su nam skrenuli čitaoci koji su prethodnih dana primijetili da su “Pekabeskovi” proizvodi normalno u prodaji i to po dosta nižim cijenama, kako bi što prije prodali postojeće zalihe.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je u petak, 5. decembra, donijelo zabranu prodaje i uvoza svih mesnih proizvoda kompanije “Pekabesko” jer je Inspekcija za hranu utvrdila da neki od proizvoda sadrže povećan nivo fosfata, koji su u nedozvoljenim količinama veoma kancerogeni. Istom naredbom resornog ministarstva Republičkoj upravi za inspekcijske poslove je naloženo da sve njihove proizvode hitno povuče iz prodaje, pa ostaje nejasno kako su se ovi proizvodi nakon čak šest dana od stupanja na snagu navedene naredbe ipak našli u prodaji.
Iz Inspektorata je saopšteno da je svim republičkim i opštinskim inspektorima za hranu dostavljen nalog da se hitno postupi u skladu sa naredbom Ministarstva.
“Inspekcija je angažovana u punom raspoloživom kapacitetu i apelujemo na prodavce da ne čekaju dolazak inspektora, već da sami povuku iz prometa sporne proizvode. Pozivamo i potrošače da, ako u prometu uoče proizvode o kojima je riječ, obavijeste najbližu inspekciju”, apelovali su iz Inspektorata.
Iz kompanije “Leburić komerc” iz Prnjavora, koja je ovlašteni uvoznik “Pekabeskovih” proizvoda u RS, saopšteno je da su svim svojim direktnim kupcima naložili da sve proizvode ovog proizvođača povuku u skladišta do ponedjeljka, 15. decembra ove godine, kada se očekuju rezultati analiza.
“Cilj poziva za povlačenje proizvoda u skladišta do rezultata analiza, kao i svi drugi koraci koje je kompanija ‘Leburić komerc’ preduzela u ovoj vanrednoj situaciji je dodatna zaštita zdravlja i prava kupaca na kvalitet”, kazali su u ovoj kompaniji.
Vesna Rudić-Grujić, načelnik Službe za higijenu u Institutu za zaštitu zdravlja RS, kazala je da fosfati koji se konzumiraju u nekim proizvodima, kao emulgatori, ukoliko se unose u prekomjernim količinama duži period mogu da utiču na metabolizam kalcijuma.
“To znači da prekomjeran unos fosfata smanjuje količinu kalcijuma, što dovodi do poremećaja u kostima. To posebno može biti opasno za djecu u razvoju i žene, koje su sklonije osteoporozi”, pojasnila je Rudić-Grujićeva.
Rasprostranjenost fosfata
Fosfati su široko rasprostranjeni i neadekvatno označeni na pakovanjima hrane, a najviše ih ima u pekarskim proizvodima, kolačima, mesnim proizvodima, mliječnim proizvodima, ulju, majonezi, kakaou, raznim sokovima, kao i alkoholnim pićima. Nezavisne novine