BANJALUKA – Odluka kojom će biti zabranjeno prometovanje trupaca izvan Republike Srpske pored sirovine u državnom vlasništvu odnosiće se i na trupce koji su u vlasništvu privatnih lica, rečeno nam je u resornom ministarstvu.
“Odlukom se zabranjuje izvoz svih trupaca kako iz državnih tako i iz privatnih šuma Republike Srpske. Pored toga, do sada je bila sankcija samo raskidanje ugovora, a sada će odlukom biti propisane i kaznene odredbe”, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Kažu kako je cilj odluke obezbijediti sirovinu za domaće drvoprerađivače, a ne za strane, jer su kapaciteti drvoprerade u RS veći od raspoloživog etata trupaca.
“Ranija zabrana je inače sprovođena putem javnog preduzeća ‘Šume RS’, gdje su oni raskidali ugovore sa svojim kupcima ukoliko postoje dokazi da su izvoznici”, zaključili su oni.
U ovom preduzeću nisu bili raspoloženi za komentar o ovoj temi pa su nas preusmjerili da se za sva pitanja obratimo resornom ministarstvu.
Kada će odluka stupiti na snagu, do sada niko nije precizirao, ali se očekuje da će se to desiti na nekoj od narednih sjednica Vlade RS. U njenoj izradi učestvuje i Ministarstvo trgovine i turizma RS.
S obzirom na to da odluka nije ugledala svjetlost dana, mnogima je nejasno kako će nadležni spriječiti one koji planiraju izvoz ukoliko krenu preko nekog graničnog prelaza u Federaciji BiH.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS, kaže kako privatne šume čine oko 21 odsto ukupnog šumskog fonda u RS i da su veoma značajne, jer je ono što je u njima posječeno donedavno uglavnom završavalo kod domaćih prerađivača.
“Kako se pojavljuju kupci koji daju veće cijene, ta količina se odlijeva i utiče nepovoljno na snabdijevanje domaćih kapaciteta. Sveobuhvatnim rješenjem bi privatne šume trebalo uključiti u sistem tako da domaći drvoprerađivači ne budu oštećeni i da ta količina bude raspoloživa u cilju održivog rasta”, smatra Šinik.
Kako kaže, najnovija mjera je administrativna, možda i neodrživa na neki duži period, ali je dobro došla u smislu da se na određen način daje prednost onim domaćim kupcima i prerađivačima koji imaju prioritet.
“To su privredna društva koja zapošljavaju veći broj radnika i koja ostvaruju veće izvozne rezultate i prihod. Odluka je u cilju da se još više stabilizuje snabdijevanje domaćih proizvođača jer je primjetno da ima prostora za još ozbiljniji rast”, kaže Šinik. Situaciju po pitanju isporuke sirovine ocjenjuje kao povoljnu, jer se, kako kaže, ušlo u period godine kada je proizvodnja tradicionalno najveća.
S druge strane, Milan Kovač, većinski vlasnik Drvne industrije “Šipovo”, smatra kako ova mjera nije popularna. On ne očekuje neke značajne rezultate.
“Ta nadležnost je više u okviru organa Savjeta ministara BiH. Unutrašnjim aktima treba onemogućiti da se dođe do toga da se sirovina izvozi, tačnije ona se mora raspodijeliti prema kriterijima koje je Vlada RS odredila”, kazao je Kovač i dodao kako nema značajnih primjedaba na isporuku sirovine prema njegovom preduzeću. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva gupost i nesposobnost.
Vrlo lako se moze sprijeciti izvoz trupaca.
Drvopreradjivaci u Republici Srpskoj i FBiH ostaju bez sirovine. Znaci treba da se udruze i izvedu radnike na proteste ispred vlada RS i FBiH i savjeta ministara i time izvrse pritisak na sve politicare.
I ne treba traziti zabranu izvoza trupaca nego uvodjenje izvozne carine ili takse za trupce koja bi bila enormno skupa. Toliko skupa da je isplativije trupce preraditi u BiH pa ih onda plasirati na trziste.
U tom slucaju nikome ne bi palo na pamet da ih izvozi kao trupce. Svi bi ih slali u pilane kod nas pa onda gotov proizvod izvozili.
Druga stvar koju bi trebali uraditi je uvodjenje robne berze. I zakonom obavezati Sume Srpske da svu proizvodnju moraju plasirati preko robne berze. Time bi iskorijenili favorizovanje odredjenih drvopreradjivaca, korupciju u sumama i politicku raspodjelu trupaca preko koje stranke kradu ogromne pare od suma (tj drzave tj naroda).
Uz to sve treba ukinuti sve moguce takse i carine na uvoz trupaca i maksimalno pojednostaviti proceduru uvoza.
Te tri stvari kad bi uradili iskorijenili bi stranacku zloupotrebu raspodjele i cijene trupaca kao i izvoz ove sirovine.
Ne bi vise bilo uobicajenih scena placanja mitinga stranaka od strane pilana. Kamioni i vozovi sa trupcima vise ne bi izlazili iz BiH tj ostali bi samo oni koji ulaze sa trupcima u BiH.
I najbitnija stvar ne bi se cijena drveta odredjivala po volji politicki postavljenih direktora i nadzornih odbora vec bi to radila berza. Pa ko ponudi najvise taj ima trupce.
Samo urediti trziste na taj nacin i sve ce samo da se iznivelise. Ovako kako je sada uredjeno trziste trupaca u BiH odgovara samo korumpiranim politicarima i mesetarima.