BEOGRAD, Udruženje proizvođača sredstava za zaštitu bilja u Srbiji (SECPA) zatražilo je hitno ukidanje preparata za zaštitu bilja registrovanih bez kompletne dokumentacije.
U saopštenju koje je SCEPA emitovala navodi se da podnošenje kompletne dokumentacije nije potrebno samo za proizvode kojima je istekao patent, “ali samo u slučaju kad je dokazana ekvivalentnost aktivne materije u novom sredstvu za zaštitu bilja”.
“Procjena ekvivalentnosti se u Srbiji ne radi na adekvatan način, prema standardima koji važe u EU, a samo na osnovu adekvatne procjene ekvivalentnosti je moguće osloboditi podnosioca zahtjeva od prilaganja potpune dokumentacije”, tvrdi SCEPA u reagovanju na navode Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede da su svi presticidi koji se koriste u Srbiji registrovani na osnovu valjane dokumentacije.
U Upravi za zaštitu bilja je juče rečeno da nisu tačni navodi SECPA-e, iznijeti prethodnog dana na konferenciji za medije, da je 40 odsto pesticida registrovano na osnovu minimuma potrebne dokumentacije i da nose rizik, jer su nečistoće u tim pesticidima pod znakom pitanja.
“Kako uopšte Uprava za zaštitu bilja zna da 40 odsto pesticida nije rizično, kada nemamo adekvatnu procjenu ekvivalenostni aktivne materije niti se vrše provjere sadržaja nepoznatih nečistoća u Srbiji”, postavlja pitanje SCEPA.
Naše članice su, dodaje se dalje, “u više navrata analizom u nezavisnim laboratorijama dokazale da se nepoznate nečistoće nalaze u sredstvima za zaštitu bilja koje su prisutne na našem tržištu o čemu je Uprava bila obavještena”.
SECPA navodi da je pohvalno što Uprava za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede planira da u budućnosti inicira donošenje novih propisa za tu oblast, koji će biti usklađeni sa propisima EU, i dodaje da su njene članice spremne da stave na raspolaganje svoje ekspertsko znanje i da pruže svaku pomoć i podršku Upravi i Ministarstvu poljoprivrede u harmonizaciji sa standardima EU.
SECPA je filijala evropske asocijacije proizvođača sredstava za zaštitu (ECPA) u Srbiji, i to od 2010. Okuplja predstavnike kompanija BASF, Bayer, Dow AgroSciences, DuPont, Magan Agroćemicals i Syngenta. Tanjug