PEKING, U aprilu je u Kini došlo do smanjenja trgovine, uprkos stimulacijama koje je vlada davala, prenosi AP, uz ocjenu da to ipak ne potresa drugu svjetsku ekonomiju.
.
Ugovoreni izvoz je opao za 1,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno na 172,7 milijardi dolara, dok je uvoz pao za 10,9 odsto, na 127,2 milijarde dolara.
Slaba potražnja potrošača u Kini i svijetu ometa napore kineske vlade da preusmjeri usporavanje ekonomskog rasta, koji je bio nizak u prvom tromjesečju ove godine.
Peking je smanjio kontrolu kreditnog rasta i kupovinu nekretnina, u nadi da će te stimulativne aktivnosti podstaći rast ekonomije.
Vodeća Komunistička partija nastoji da njeguje više samoodrživog rasta, zasnovanog na konzumiranju domaćih proizvoda umjesto stranih.
Međutim, ti planovi zahtjevaju povećanje trgovine, prije svega izvoza, kako bi se izbjegao gubitak posla u izvoznoj industriji. Slabost kineskog uvoza i izvoza pogađa i susjedne zemlje, kojima je Kina najveći partner i glavni kupac sirovih materijala i industrijskih komponenti.
Suficit u trgovini sa SAD iznosio je 18,1 milijardu dolara, a sa Evropskom unijom 10,2 milijarde dolara. Beta