BEOGRAD, Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković izjavio je danas da su za završetak restrukturiranja kompanije neophodna finansijska sredstva predviđena iz povećanja cijene električne energije, za više od 60 odsto do početka 2013. godine.
“Taj proces je započeo, ali se zbog velikih troškova usljed smanjenja broja zaposlenih može realizovati u potpunosti samo na nivou direkcija. U ovom trenutku restrukturiranje privrednih društava izvodljivo je samo na studijskom nivou,” rekao jeMarković, i naglasio da se, zbog sigurnosti snabdijevanja potrošača i opstanka kompanije u dužem vremenskom periodu, mora ubrzati transformacija EPS-a u uspješnu kompaniju.
Za to je neophodna saradnja Vlade Srbije, političara, poslovodstva i svih zaposlenih u EPS-u, kazao je Marković.
On je istakao da postoji opcija da EPS postane konkurent najvećim regionalnim evropskim elektroprivrednim kompanijama, a jedna od pretpostavki za to, kako je rekao, je povećanje cijene električne energije za više od 60 odsto do početka 2013. godine, a istovremeno bi se sa rastom cijena pratila i inflacija.
Prema njegovim riječima, potrebno je restrukturiranje kompanije, uspostavljanje kompetentnog menadžmenta na svim nivoima i značajno smanjenje troškova.
Odgovarajući na pitanje šta prijeti EPS-u ako se nastavi dosadašnja politika čuvanja socijalnog mira preko cijene struje, on je rekao da bi, uz poskupljenja električne energije koja nisu veća od godišnje stope inflacije, EPS imao sve veće finansijske gubitke, bez profitabilnosti neophodne za rast, finansijsku stabilnost i održavanje postojećih kapaciteta.
“Postoji zato mogućnost da strane kompanije postepeno preuzmu veći dio u snabdijevanju na srpskom tržištu, ali po tržišnim i većim cijenama na koje Vlada Srbije neće imati uticaja, jer se kontinuirani finansijski gubici mogu nadoknaditi samo iz budžeta države ili prodajom dijelova kompanije,” rekao je Marković.
Govoreći o investiranju EPS-a, on je podsjetio da su planom rada i razvoja EPS-a za period 2012. do 2015. godine predviđene investicije veće od devet milijardi evra.
“Za to su planirana sopstvena sredstva od 3,4 milijarde evra, krediti od 3,8 milijardi evra, sredstva strateških partnera u iznosu od 1,8 milijardi evra i ostala sredstva od 0,2 milijarde evra,” rekao je Marković i dodao da pošto se taj plan zasniva na značajnoj dinamici povećanja cijene struje, što se nije dogodilo, pa EPS nije u mogućnosti da raspolaže takvim planiranim sredstvima. Tanjug