BANJALUKA, Za zapošljavanje 617 lica u oblasti prerađivačke industrije prošle godine izdvojeno je 1.656.000 KM od ukupno 9,2 miliona KM, koliko je utrošeno za realizaciju Akcionog plana zapošljavanja, rečeno je u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.
Prerađivačkoj industriji izdvojeno je 52.770 KM od ukupno 183.040 KM namijenjenih za unapređenje naučno-istraživačke i tehnološke infrastrukture, a kada je riječ o finansiranju privrede putem kreditnih linija Investiciono-razvojne banke u iznosu od 130 miliona KM, na prerađivačku industriju se odnosi 26,6 miliona KM.
Ostala sredstva podsticaja na bespovratnoj i kreditnoj osnovi odnose se na garancije Garantnog fonda za kreditna zaduženja u ukupnom iznosu od četiri miliona KM i finansijsku podršku privrednim subjektima prerađivačke industrije od lokalnih zajednica.
Kao ostale programe podrške u Ministarstvu navode i projekat “Kredo Krajina” kojim je u ukupnom iznosu od 1.856.165 KM podržano stvaranje više od 321 novog radnog mjesta, te program “Prilika plus” u okviru kojeg su osnovana tri centra za obuku i obučeno više od 300 kandidata, od kojih je oko 80 odsto pronašlo zaposlenje.
Za realizaciju prve faze programa utrošeno je 3.305.641 KM, a budžet druge faze programa iznosi 11.436.255 KM. Program će trajati do novembra 2018. godine.
Iz Ministarstva podsjećaju da je donesena uredba o uslovima i načinu realizacije programa podrške zapošljavanju, s ciljem finansiranja projekata zapošljavanja u proizvodnom sektoru, za investitora koji u momentu apliciranja ima zaposleno najmanje 50 radnika na neodređeno vrijeme, te u skladu sa projektom obezbeđue dodatno zapošljavanje najmanje još 50 radnika.
Doneseno je i 12 programa osposobljavanja odraslih za tražena zanimanja iz prerađivačke industrije, a za potrebe tekstilne industrije na Tehnološkom fakultetu u Banjaluci na studijskom programu tekstilnog inženjerstva otvoreni su novi smjerovi – Odjevna tehnologija i dizajn i Obućarska tehnologija i dizajn.
Kada je riječ o aktivnostima na pokretanju/povećanju obima proizvodnje i novom zapošljavanju, u Ministarstvu navode kontinuiranu podršku poslovanju preduzeća “Alumina” iz Zvornika, koje trenutno zapošljava 1.207 radnika.
Ovo društvo, osim što je preuzelo sve zaposlene radnike “Birča”, “Alusile”, “Mehanike” i “Energolinije”, dodatno je zaposlilo nove radnike, te je prošle godine u odnosu na 2014. godinu broj radnika veći za sedam odsto.
Poslovni prihodi “Alumine” u 2015. godini u odnosu na godinu ranije su povećani za 17 odsto, ukupan neto dobitak veći je četiri puta, a izvoz za 16 odsto.
Nepokretna imovina preduzeća “Limko” iz Skelana prodata je preduzeću “Fud valej”, koji je otvorio novi proizvodni pogon za preradu voća, koje će otkupljivati od lokalnih proizvođača, i koji zapošljava 13 radnika.
Nepokretna imovina “Nove Polimke” iz Rudog prodata je preduzetniku sa Han Pijeska, koji je pokrenuo proizvodnju primarne prerade sa procesom sušenja, gdje se može očekivati zapošljavanje do 15 radnika. Trenutno radi pet radnika.
Privredna društva “Interlignum” i “Klječanin kompani” iz Teslića uzeli su u zakup poslovne prostore preduzeća “Nova Borja” i preuzeli 46 radnika preduzeća, a trenutno zapošljavaju ukupno 110 radnika.
Na dijelu imovine privrednog društva “FAMOS” iz Istočnog Sarajeva, ova fabrika, njemačka firma “Paul bernhardt GMBH” iz Hamburga i “In tajm” iz Tešnja osnovali su novo preduzeće “MOFAS”, u koje je prešlo 95 radnika “FAMOS-a”, dok su za preostalih 117 radnika, koji su proglašeni tehnološkim viškom, isplaćene otpremnine iz budžetskih sredstava, te su upućeni na Biro za zapošljavanje.
Novo društvo redovno isplaćuje zarade zaposlenim radnicima, potpisani su ugovori sa kupcima iz NJemačke, obnovljena je saradnja sa dobavljačima iz BiH i Srbije, te je obezbijeđeno izvozno tržište za cjelokupnu proizvodnju.
Iz Ministarstva navode i izgradnju fabrike silicijuma “R-S Silikon” iz Mrkonjić Grada, čija je vrijednost investicije 41 milion evra i zaposleno je 112 radnika, zatim izgradnja Fabrike za proizvodnju peleta “BHS pauer” Bratunca, gdje je vrijednost planirane investicije 3,2 miliona evra, kao i zapošljavanje 28 radnika i proizvodnja 2.500 tona peleta mjesečno.
Prošlogodišnje aktivnosti odnosile su se i na pronalaženje strateškog partnera za “Fabriku motora specijalne namjene” sa Pala, gdje su vođeni pregovori sa “Direkcijom KS” Beograd i Ministarstvom odbrane Srbije u vezi sa definisanjem modaliteta buduće saradnje i organizovanja održive proizvodnje na lokaciji privrednog društva, te je sa Ministarstvom odbrane Srbije potpisan ugovor o remontu 30 tenkovskih motora.
Privredno društvo “Direkcija KS” iskazalo je namjeru i za sprovođenje reorganizacije u teslićkom preduzeću u stečaju “Zrak”, a planom reorganizacije predviđeno je pokretanje proizvodnje, u prvoj godini zapošljavanje 30 radnika, a u drugoj i trećoj godini još 21 radnik.
Kada je riječ o preduzeću “Orao” iz Bijeljine, sa direktorom ruske kompanije “Klimov” dogovorena je dugoročna saradnja u obavljanju poslova remonta i održavanja motora za civilne potrebe, a što će precizno biti definisano ugovorom koji će biti zaključen u narednom periodu.
Za 3,1 milion KM je kupljeno Privredno društvo “Novoteks” iz Trebinja u stečaju, čiji je pogon zakupilo dobojsko preduzeće “Trenteks”, koje je organizovao proizvodnju zaštitne odjeće namijenjene evropskom tržištu na kojoj je angažovano 156 radnika. Srna