BEOGRAD, Industrijska proizvodnja 2012. je na oko 40 odsto nivoa iz 1989, a bruto domaći proizvod (BDP) za 32 odsto manji nego prije 30 godina, ističu u Privrednoj komori Srbije.
Privreda Srbije će ovu godinu vjerovatno završiti u recesiji, tako da nova vlada neminovno mora da ojača fiskalnu disciplinu, poboljša poslovni ambijent, sprovede reformu javnog sektora, uvede profesionalizaciju u upravljanju javnim preduzećima i reformu penzionog i obrazovnog sistema, rekao je predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin na sjednici Upravnog odbora PKS,.
Bugarin je najavio da će PKS krajem godine, prije usvajanja budžeta za narednu godinu, Vladi uputiti paket mjera za oporavak privrede do 2015. godine, kao i da će Nacionalni savjet za privredni oporavak predložiti mjere sa istim ciljem.
Predsjednik PKS je ukazao i na nesrazmjerni broj zaposlenih u javnom i realnom sektoru, jer u javnom ima oko 500. 000, a u realnom nešto više od 400.000 zaposlenih, što je neprirodno i mora da se promjeni.
Potpredsjednica PKS Vidosava Džagić rekla je da je u drugom kvartalu ove godine zabilježen pad bruto domaćeg proizvoda (BDP), koji je prema podacima MMF-a iznosio 0,6 odsto, i ukazala da će rast cijena na malo od 10 odsto u ovoj godini “pogurati” inflaciju iznad planirane i u 2013. godini.
Kurs dinara je opao za 11,6 odsto u ovoj godini, dok su devizne rezerve smanjene sa 11,6 milijardi na 10,1 milijardi evra, zbog intervencija na deviznom tržištu u cilju odbrane stabilnosti kursa, podsjetila je ona.
Javni dug Srbije dostigao je oko 80 odsto BDP-a , prema metodologiji Svjetske banke, predočila je Džagićeva i dodala da je Srbija do kraja maja morala da izdvoji 42,6 odsto vrijednosti izvoza za otplatu dugova i te obaveze imaju tendenciju rasta.
Industrijska proizvodnja je u avgustu opala 3,7 odsto u odnosu na početak godine i taj trend se nastavlja, upozorila je ona i napomenula da se smanjuje izvoz, a raste deficit spoljne trgovine.
Član Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin, učestvujući u radu Skupštine PKS koja je usljedila poslje sednice Upravnog odbora, iznio je podatak da je bruto domaći proizvod (BDP) za 32 odsto manji nego prije 30 godina.
U proteklih desetak godina potrošen veliki novac od privatizacije i dio priliva stranih investicija da bi se vodila bezuspešna ekonomska politika u Srbiji, pri čemu je akcent bio na fiskalnoj i monetarnoj politici, ali ne i u oblasti industrije.
Rješenje je da se apsolutni prioritet da unutrašnjoj i spoljnoj likvidnosti zemlje, kazao je Đuričin, uz opasku da je rebalans budžeta ove i priprema budžeta za 2013. pozitivan korak u tom pravcu. Tanjug