SARAJEVO – Tri telekom operatera u BiH platiće po 15 miliona eura za dozvolu za treću generaciju mobilne telefonije, koja predstavlja multimedijalni servis, te korisnicima omogućava slanje slika, filmova, klipova, a dozvola će važiti 15 godina, odlučilo je Vijeće ministara BiH.
“Grejs period za plaćanje licence je dvije godine, a iznos od 15 miliona eura operateri će platiti u pet godišnjih rata po tri miliona eura. Vijeće ministara će, na prijedlog Ministarstva prometa i komunikacija, utvrditi način raspolaganja ovim novcem”, piše u odluci Vijeća ministara.
U telekom operaterima smatraju da je ova cijena visoka.
“Licencu za drugu generaciju smo platili 140 miliona KM u devet godina i još je nismo otplatili, a zbog njene visoke cijene licenca G3 je mogla biti jeftinija. U Hrvatskoj je licenca G2 bila oko 27 miliona KM, što je daleko jefitinije nego za nas u BiH”, kaže Stipo Prlić, direktor HT Mostara. Kaže da će nastojati da ovo plaćanje ne utiče na cijenu usluga, te napominje da s ovom licencom telekomi više vrijede u predstojećem procesu privatizacije.
U Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) BiH još nisu vidjeli ovu odluku, iako su dijelom zaduženi za njenu provedbu.
“Ono što u ovom trenutku možemo reći jeste da se radi o dozvoli za pružanje usluga treće generacije mobilne telefonije, koja pruža niz novih usluga korisnicima, kao što su MMS, video-klipovi i drugo”, kaže Amela Odobašić, glasnogovernik RAK-a.
Pojašnjava da će RAK slijediti primjer drugih zemalja Evrope i dodijeliti dozvolu “dominantnim operaterima” iz razloga što pružanje ovih usluga zahtijeva određeni nivo pokrivenosti putnih pravaca i stanovništva.
“Sada su sva tri operatera obezbijedili pokrivenost oko 95 posto putnih pravaca i stanovništva”, kazala je Odobašićeva.
Digitalizovati prenosni sistem JRT sistema
Prema odluci Vijeća ministara BiH, telekom operateri će za multimedijalni servis dobiti 35-megahercni frekventni spektar, što bi prema procjeni RAK-a moglo predstavljati tehnički problem jer taj spektar sada koristi Javni RTV sistem.
“Jedini način da se ovo riješi je digitalizacija prenosnog sistema cijelog JRT sistema i na tome radi Komisija za digitalizaciju Vijeća ministara”, kaže Odobašićeva. Napominje da će Vijeće ministara i entitetske vlade omogućiti javnim RTV servisima pravne i ekonomske uslove, kako bi mogli ostvariti svoju utvrđenu društvenu funkciju, ali kaže da će za to biti potrebna znatna finansijska sredstva jer će biti neophodno nabaviti novu opremu, izvršiti obuku uposlenika i nabaviti mjerne instrumente.