VAŠINGTON, Sjedinjene Američke Države su samo u ovoj godini na špijunske aktivnosti potrošile 80 milijardi dolara, od čega 53,1 milijardu za špijuniranje u civilnom, a 27 milijardi u vojnom sektoru, saopštila je kancelarija direktora Nacionalne obavještajne službe.
Izvještaj o ukupnim troškovima špijunskih službi američka administracija objavila je prvi put, primijetila je mreža Si-En-En.
U objavljenom izvještaju službe, na čijem je čelu Džejms Kleper, nije detaljnije preciziran troškovnik špijunskih aktivnosti SAD, ali je navedeno da je u civilnom sektoru potrošeno šest odsto više sredstava nego prethodne godine.
Američka vlada ima zakonsku obavezu da objavi troškove obavještajnih službi, ali su sredstva utrošena na vojno špijuniranje tajna prema zakonu koji je američki Kongres izglasao 2007. Tajne službe koje pokrivaju civilni sektor su dužne krajem svake fiskalne godine da podnesu izvještaj o troškovima.
Objavljivanje ukupne cifre troškova za špijuniranje i u civilnom i u vojnom sektoru su kritikovali neki članovi američke “obavještajne zajednice”, koji tvrde da terorističke organizacije i “neprijatelji SAD” mogu da pažljivim praćenjem tih izvještaja dobiju vrijedne informacije o snazi obavještajnih službi i time i same odbrane u SAD, navodi “Si-En-En”.
Za nacionalne špijunske programe je, prema ranije objavljenim izvještajima, 2009. potrošeno 49,8 milijardi dolara, prema 47,5 milijardi dolara 2008. i 43,5 milijardi dolara 2007. godine.
Prema podacima prethodnog direktora Nacionalne obavještajne službe Denisa Blera, lani je ukupno potrošeno oko 75 milijardi dolara, od kojih oko 25 milijardi dolara u vojnom sektoru.
Obavještajna zajednica
Američka “obavještajna zajednica” obuhvata 16 tajnih službi u kojima ukupno radi oko 100.000 ljudi, a najveće su Centralna obavještajna agencija (CIA) i Državna agencija za bezbjednost. Sve te službe prate brojne zemlje u svijetu, terorističke organizacije i druge grupe koje, prema mišljenju Stejt departmenta, predstavljaju opasnost po SAD. Glas Srpske