BANJALUKA, Socijalno-gerijatrijski centar trenutno potražuje 170.000 KM od opština čiji su stanovnici sada naši štićenici i stanari.
Izjavio je ovo za “Glas Srpske” direktor Centra Vinko Lolić.
– U posljednje vrijeme ostvarili smo veoma dobru saradnju sa opštinskim centrima za socijalni rad koji sve redovnije plaćaju našem centru smještaj za osobe koje su pod njihovom nadležnošću. Trenutno najveće dugovanje od 55.000 KM prema Centru ima opština Kneževo – kazao je Lolić.
Lolić priča da, zbog porasta broja starih i iznemoglih lica kojima je neophodna profesionalna njega i pomoć i koji se javljaju u Socijalno-gerijatrijski centar, planiraju povećanje kapaciteta koji trenutno iznosi 320 ležajeva.
– Prateći i analizirajući zahtjeve za smještaj koji stižu u naš centar, odlučili smo da, uz pomoć Vlade RS, na temeljima neupotrebljenog montažnog dijela koji se nalazi u paviljonu za polupokretna i nepokretna lica izgradimo još jedan objekat namijenjen pomenutoj kategoriji korisnika – rekao je Lolić.
Dodaje da su tek u fazi prikupljanja dokumentacije kako bi mogli da dobiju građevinsku dozvolu.
– O iznosu koji bi bio uložen u izgradnju i kapacitetima kojima bi novo zdanje raspolagalo javnost će biti upoznata u idućih nekoliko mjeseci – istakao je Lolić.
Lolić naglašava da Socijalno-gerijatrijski centar raspolaže sa 320 ležajeva i svi su kapaciteti popunjeni.
– Štićenici su raspoređeni u tri pansiona smještena u gradu i u jednom izdvojenom za duševno oboljele osobe u Dragočaju. Moram da naglasim da su dvije trećine naših korisnika smještene od strane Socijalne službe, dok je samo jedna trećina njih smještena na inicijativu njihove djece ili rođaka – kazao je Lolić.
Mjesečna cijena boravka za pokretne korisnike iznosi 595 KM, a za nepokretne 650 maraka, a u tu cijenu uračunati su hrana, smještaj i zdravstvena njega.
– Svi paviljoni imaju trpezariju, dnevnu sobu i boravak koji je opremljen televizorom, a medicinsko osoblje korisnicima je uvijek na raspolaganju. Predstavnici naših korisnika zajedno sa šefom kuhinje, medicinskim osobljem i socijalnim radnikom učestvuju i u osmišljavanju sedmičnog jelovnika – objasnio je Lolić.
On je istakao da su, inače, korisnici Centra osobe starije od 60 godina.
Stanar već 32 godine
Jedan od stanovnika, a po riječima zaposlenih i zaštitni znak Centra, je i Vladimir Vukmirović.
– Živim ovdje već 32 godine. Na osoblje gledam kao na porodicu, a najviše me vesele posjete omladine – volontera koji nam uljepšavaju vikende – kaže Vukmirović. Glas Srpske