BANJALUKA – Građani Bosne i Hercegovine efekte manje stope PDV-a i ukidanja akciza na gorivo mogu da očekuju najranije za šest mjeseci i to pod uslovom da ga hitno usvoji Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH i da narednih dana stupi na snagu.
Samo Upravi za indirektno oporezivanje treba najmanje pola godine da se prilagodi novoj poreskoj politici koja je definisana kroz dopune Zakona o PDV-u koji je juče usvojen u Parlamentu BiH.
Međutim, riječ je o najoptimističnijoj mogućoj prognozi koja podrazumijeva da nema političke opstrukcije i bilo kakvog usporavanje tehničkog procesa uvođenja tri umjesto postojeće jedne stope PDV-a.
Načelnik odjeljenja za komunikacije u UIO Ratko Kovačević pojašnjava za portal CAPITAL kako će se zbog ukidanja jedinstvene stope PDV-a morati mijenjati softver koji ju je obračunavao.
“Jedan softver prati carinu, jer se tu oporezuju svi proizvodi koji ulaze u BiH, a drugi prati sistem PDV-a u unutrašnjem prometu. Svi proizvodni su klasifikovani i moraju se analizirati kako bi im se odredila stopa”, kaže Kovačević.
Ipak, prema njegovim riječima, za tako nešto nema novca i potrebno je hitno djelovati.
“Institucije Bosne i Hercegovine su na privremenom finansiranju već treću godinu zaredom, a u privremenom finansiranju nema sredstava za izmjene softverskih rješenja. Znači, morao bi se usvojiti budžet da bi Uprava dobila novac za tako nešto i da bi pokrenula proceduru oko cijele nadogradnje softvera”, kaže on.
Pojašnjava kako će pune ruke posla imati i poreski obveznici koji su u sistemu PDV-a. Naime, prema njegovoj ocjeni oni će morati angažovati softverske kuće koje prate njihov rad kako bi to sve primjenili, kako u maloprodaji tako i u knjigovodstvu.
Kaže kako će prije primjene novih stopa, sve morati biti jasno i precizno definisano.
“Moraćemo odrediti koji su to proizvodi koji će biti oporezovani stopom od pet odsto, koji su to proizvodi luksuzni na koje se primjenjuje stopa od 22 odsto i da li će i na koje proizvode ostati standardna stopa od 17 odsto”, kazao je Kovačević za CAPITAL.
Inače, političari su zadatak klasifikacije prebacili u ruke UIO BiH koja bi kako se očekuje trebala da formira radnu grupu koja bi se bavila ovom problematikom.
„U sistemu ne smije biti prostora za manipulacije i nejasnoće”, zaključio je Kovačević.
Podsjećamo, na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojen je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatnu vrijednost (PDV).
Zakon je razmatran po hitnom postupku, a podržalo ga je 27 parlamentaraca, protiv nije glasao niko, suzdržana su bila četiri parlamentaraca.
Zastupnici SDS-a predložili su da se po sniženoj stopi PDV-a od pet odsto oporezuje promet dobara i usluga i uvoz dobara, i to lijekova, brašna, hljeb dobijen od svih vrsta brašna, mlijeko i mliječni proizvodi, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer i homogenizovana dječija hrana.
S druge strane ovim zakonom predviđeno je da se po višoj stopi PDV-a od 22 odsto oporezuju visokokvalitetna vina i alkoholna pića, visokokvalitetne cigarete i cigarilosi, luksuzni parfemi, odjeća i obuća od krzna, nakit i srodni proizvodi, satovi vrhunski električni ili optički aparati, luksuzna vozila, umjetnička djela, oružje itd.
Trenutna stopa PDV-a u BiH je 17 odsto na sve proizvode bez obzira na to da li su osnovni ili luksuzni.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Za PDV mi je jasno da im je potrebno neko vrijeme, ali im sigurno ne treba pola godine za ukidanje akcize.
I samo usvojeno riješenje je loše jer odjednom uvodi dvije dodatne stope, što je problem sa implementacijom u softverima za izadavanje računa.
Pored toga, u fiskalnim kasama postoji mogućnost za 4 stope, a od toga se već koriste 3: A – za one koji nisu u PDV-u, E-osnovna stopa od 17% i K – stopa za proizvode oslobođene PDV-a. Ostaje slobodna samo stopa J, tako će obveznici morati birati šta da im se pod stopom programira, viša ili niža, Obadvije ne mogu.
Za iskusnog informaticara je to pet minuta posla. Samo se promijeni par redova u postojecem kodu.
Sve ovo sto kovacevic prica je da se operu milioni kroz nove nabavke softvefa.
UiO je nažalost, kao i većina državnih firmi odlučio da koristi riješenja vanjskih firmi umjesto da razvija svoje. Ukoliko se radi na doradi softvera onda to mora raditi ista firma koja ga je radila jer jedino ona ima izvorni kod. Ukoliko ta firma još uvijek postoji i bavi se tim poslom. Ukoliko se ide na novi softver, onda ide tender i sve što to prati.
Ne bih se složio da je to izmjena samo par linija koda. U Hrvatskoj je prije nekoliko godina uvedena dvojna stopa i sjećam se muka kolega programera.
Lanaco je radio softver za UINO. Po projektnoj dokumentaciji trebalo je da se predvidi više stopa PDV-A. Očito da taj Kovačević nije upućen.