BRISEL, Ako živite u EU, u zemlji sa niskim primanjima, i odlučite se da nađete posao u nekoj drugoj bogatijoj članici Unije, i tamo ćete dobiti nisku platu, koja je oko nivoa plate koju ste dobijali kod kuće – upozoravaju ekonomisti.
Svi građani, u načelu, imaju pravo da žive i rade u svakoj od 27 zemalja članica. Međutim, često se suočavaju s birokratskim preprekama i diskriminacijom koju provode poslodavci.
Prema tvrdnjama Evropske komisije, radnici koji dolaze iz zemalja sa nižim nivoom plata manje zarađuju i u zemljama u koje su došli da rade.
Čak ni dugogodišnje iskustvo iz vlastite zemlje često se ne priznaje pri određivanju koeficijenta po kojem će se dodjeljivati plate.
Slobodni protok radne snage jedno je od ključnih načela zajedničkog unutrašnjeg tržišta EU.
Pošto je nezaposlenost u nekim članicama trenutno puno veća nego u drugim, još je važnije da onima koji žele posao u nekoj drugoj zemlji to bude olakašano – navode ekonomski analitičari.
U Španiji i Grčkoj nezaposleno je više od četvrtine stanovništva.
Francuska je upravo izvijestila o rekordnoj nezaposlenosti: krajem marta tamo je bilo 3,225 miliona nezaposlenih. To je najveća brojka ikada registrovana u drugoj /iza Njemačke/ po veličini evropskoj privrednoj sili.
Radnici iz istočnih zemalja EU često su manje plaćeni od domaćih.
Od svih građana EU Nijemci se najrjeđe odlučuju da traže posao izvan svoje zemlje. Manje od jedan odsto njemačkih radnika radi izvan Njemačke, u nekoj drugoj zemlji Unije.
Najmobilniji su radnici iz Rumunije, Irske i Portugala. Svaki deseti radnik iz ovih zemalja radi u nekoj drugoj zemlji EU.
Njemačka, Velika Britanija, Holandija i Austrija traže uvođenje još strožih sankcija protiv doseljenika unutar EU.
U Njemačkoj se mnogi gradovi žale zbog velikog priliva građana iz Rumunije i Bugarske.
Zemlje koje traže restrikcije navode da su mnoge opštine pritisnute “značajnim teretom” zbog doseljenika iz zemalja članica EU.
Doseljavanje uzrokuje visoke troškove za smještaj, školovanje i zdravstvenu zaštitu. Znatan broj doseljenika, osim toga, kako tvrde ove zemlje, zloupotrebljavaju socijalnu pomoć.
Zvanični Berlin traži da se uvede privremena zabrana povratka u Njemačku građanima koji su iz nje protjerani zbog toga što su tamo nezakonito proveli neko vrijeme.