BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopštilo je danas da se poljoprivredna proizvodnja u Srpskoj ne finansira iz budžeta zajedničkih institucija BiH i da Vlada Republike Srpske za sektor agrara na godišnjem nivou izdvaja skoro 200 miliona KM iz različitih izvora.
Ministarstvo je demantovalo izjavu šefa Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Aleksandre Pandurević da je “Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za poljoprivrednike u Republici Srpskoj mnogo više uradilo nego Vlada Srpske”, ističući da su ti navodi dokaz nedovoljnog razumijevanja agrarne politike u BiH, a još manje u Srpskoj.
“Vlada Srpske je u više navrata razmatrala neodrživo poslovanje u oblasti uvoza i izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i predlagala niz mjera i zaključaka u pravcu unapređenja spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštite domaće proizvodnje, a svi zaključci i odluke Vlade Republike Srpske su dostavljeni političkom vrhu BiH”, navode iz Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Prema njihovim navodima, već duže vrijeme Savjet ministara BiH nije preduzeo potrebne aktivnosti na donošenju mjera zaštite domaće proizvodnje, na šta je Vlada Republike Srpske više puta ukazivala.
“Rješenje za probleme sektora agrara ne svode se na odluku Evropske komisije samo o izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u zemlje EU, već na cijeli niz aktivnosti i mjera koje se tiču animalne proizvodnje i prerade animalnih proizvoda”, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva navode da takva politika zajedničkih institucija BiH ne doprinosi razvoju poljoprivrede kako u Republici Srpskoj tako i BiH u cjelini, već njenom urušavanju, a navedene izjave “nemaju veze sa realnošću”.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske podsjećaju da Vlada Srpske, za sektor agrara, na godišnjem nivou izdvaja skoro 200 miliona KM iz različitih izvora, a posebno za razvoj animalne proizvodnje obezbjeđuje mjere podrške za tekuću proizvodnju, kapitalne investicije u opremu i objekte, nabavku osnovnog stada, te podršku uzgoju priplodnog podmlatka. Srna