BANJALUKA, U toku sedam mjeseci ove godine raznim krivičnim djelima, budžeti institucija BiH oštećeni su za 13.213.511,18 maraka.
Uprava za indirektno oporezivanje podnijela je Tužilaštvu BiH 65 izvještaja o postojanju osnova sumnje o izvršenju krivičnih djela utaje poreza, carinske prevare, falsifikovanja dokumenata, pranja novca i organizovanog kriminala. Prijavljeni su i izvršioci tih krivičnih djela.
Od tog broja, čak 46 odnosi se na utaju poreza. Prema tim izvještajima, osnovano se sumnja da su izvršioci tog krivičnog djela u navedenom periodu utajili više od 8,5 miliona maraka.
Službenici Uprave za indirektno oporezivanje došli su do novih dokaza po kojima je u jednom ranijem slučaju, kako se osnovano sumnja, izvršeno krivično djelo organizovanog kriminala u vezi sa utajom poreza i pranjem novca. Zbog toga je taj izvještaj Tužilaštvu BiH dopunjen sa novim dokazima.
“Osnovano se sumnja da je samo u tom slučaju budžet BiH oštećen za više od 4,2 miliona maraka“, rekao je portparol Uprave za indirektno oporezivanje Ratko Kovačević.
Podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH govore da je ova institucija u proteklih sedam godina, dakle od 2005. do 2012. godine, podnijela čak 776 izvještaja Tužilaštvu BiH.
Prema tim izvještajima, osnovano se sumnja da su budžeti institucija BiH u tom periodu oštećeni za više od 122,5 miliona maraka.
Srna je u Tužilaštvu BiH pokušala da sazna šta je od tih mnogobrojnih krivičnih djela do sada procesuirano, ali bezuspješno.
Svi izvještaji koji su zaprimljeni od Uprave za indirektno oporezivanje `nalaze se u postupku`. Neki od njih su u fazi provjera ili istrage, u nekim su zatražene dodatne informacije, a u nekim predmetima su već podignute optužnice – navedeno je iz ove institucije.
Riječ je o predmetima koji se odnose na izuzetno složena krivična djela iz oblasti finansijskog kriminala, u kojima je potrebno provesti veći broj istražnih radnji, koje se odnose na ispitivanje svjedoka, prikupljanje dokaza, stručna vještačenja i druge radnje da bi bila donesena tužilačka odluka u nekom predmetu“, rekao je portparol u Tužilaštvu BiH Boris Grubješić.
On je objasnio da je rezultat intenzivnog rada Tužilaštva BiH – više agencija za provođenje zakona u BiH, uključujući i Upravu za indirektno oporezivanje i brojne akcije u kojim su otkrivene višemilionske utaje poreza.
Grubješić je podsjetio je da je nedavno provedena akcija kodnog naziva “Bos”, koja se odnosi na istragu krivičnih djela kojim su počinjene višemilionske poreske utaje.
U ovoj godini su, kažu u Tužilaštvu BiH, realizovane i akcije kodnih naziva “Taksa” i “Mašina” koje se odnose na krivična djela iz oblasti finansijskog kriminala.
Iz izvještaja o radu Tužilaštva BiH za prošlu godinu, koji je dostupan na njihovom sajtu, vidi se da su u BiH prošle godine za utaju poreza podignute 22 optužnice protiv 25 počinioca ovog krivičnog djela.
Prema nekim procjenama, u BiH se ukupna dugovanja za poreze, doprinose i plate i druge nadoknade radnicima već odavno više ne mjere u milionima nego u milijardama maraka. Srna