BEOGRAD, Restrikcije struje u Srbiji za sada neće biti, iako zbog suše hidroelektrane ne rade ni sa polovinom snage.
Elektrane na ugalj rade na maksimumu, a manjak se nadoknađuje uvozom struje iz Bugarske. Prosječan kilovat kupljen u inostranstvu do sada je koštao 6,5 evrocenti, dok se u Srbiji prodaje za oko 5,5 evrocenti. A ovaj gubitak pokriva Elektroprivreda Srbije od svojih prihoda.
Ovo je siže trenutne elektroenergetske situacije u Srbiji. Nizak vodostaj rijeka, koji je nastao zbog višemjesečnih suša, pogodio je i većinu država u okruženju, pa gotovo čitav Balkan mora da uvozi struju kako bi održao stabilnost sistema. Dok mnogi strahuju od restriktivnih isključenja struje, u Vladi uvjeravaju da je sistem i dalje stabilan.
– Zbog maksimalnog rada termoelektrana, sada imamo povećanu proizvodnju struje od 4,2 odsto u odnosu na lani – kaže savjetnik premijera za energetiku Petar Škundrić. – Za oko 14 odsto više kilovata u odnosu na 2010. godinu proizvodi termosektor. Imamo dovoljno uglja za sljedeća dva mjeseca, ali građani i privreda moraju da racionalno troše struju.
U EPS kažu da ovako nizak vodostaj ne pamte još od 1983. godine. Zato će zima proći bez problema, samo u slučaju da ne bude većih kvarova u termoelektranama. Struja u Srbiji manje se troši samo u danima kad raste temperatura vazduha, ali decembarski period slava po pravilu nemilice guta milione kilovata. Prema riječima Dragomira Markovića, prvog čovjeka elektroprivrede, već sljedećeg mjeseca uvoz će porasti na 800 megavata dnevno.
– Sada u inostranstvu kupujemo između 500 i 600 megavata na dan – kaže Marković. – Dobijamo struju po različitim cijenama, jer neke količine ugovorili smo ranije. Međutim, nestašica je u cijelom regionu, pa su kilovati poskupjeli. Rumunija je proglasila višu silu, Republika Srpska, Hrvatska i Slovenija, pa i Grčka moraju da uvoze. Sada viškovi postoje samo u Bugarskoj, prvenstveno zbog nuklearki. Za prvih devet mjeseci, EPS je imao profit od 8,7 milijardi dinara, ali zbog prekobilansnog uvoza električne energije biće smanjen.
Toplane
Grijanje iz toplana u Srbiji za sada se odvija bez teškoća, prvenstveno zbog pozajmice mazuta iz Robnih rezervi. – Ne očekujemo probleme do februara ili marta – kaže predsjednik Udruženja toplana Srbije Milovan Lečić. – Od republičih rezervi dobili smo na korišćenje 42.000 tona mazuta. I gas ćemo dobijati redovno, osim ako ne bude ekstremno niskih temperature. Novosti