SARAJEVO, Čak 250.000 KM Ministarstvo sigurnosti (MS) BiH izdvojilo je u prošloj godini za potrebe “održavanja sistema za zakonito presretanje i praćenje telekomunikacija”, u narodu poznatijeg kao sistem za prisluškivanje, utvrdio je Ured za reviziju institucija BiH.
U izvještaju o poslovanju Ministarstva sigurnosti u 2015. revizija je, naime, utvrdila niz propusta, te je pronašla i određene “nedostatke” koji upućuju na zloupotrebe, no uprkos svemu ova je institucija dobila prolaznu ocjenu od novog državnog tima za reviziju, predvođenog Draganom Vrankićem.
Uz ostalo, revizori su konstatovali da je Ministarstvo povećalo troškove na mnogim stavkama u odnosu na 2015. godinu, kao što su korištenje vozila, putovanja, upotreba telefona…
“Skrećemo pozornost na angažman osoba temeljem ugovora o djelu, a sa stajališta racionalnosti i transparentnosti. Povećan je rizik za neometano funkcioniranje AFIS sustava, postoje nedostaci u sustavu javnih nabava, a nije donesen ni podzakonski akt za isplatu posebnog dodatka na plaću za policijske službenike”, navode, između ostalog, revizori.
Takođe, državni Ured za reviziju konstatira da Ministarstvo kojim rukovodi Dragan Mektić nije poduzelo aktivnosti vezane za usvajanje politika i upravljanje ljudskim resursima.
“Revizijom izdataka za uredski materijal utvrđeno je da su vršene nabavke robe koje nisu ugovorene te da su za pojedine robe prekoračene okvirne količine. Ponovno su uočene manjkavosti evidencija o korištenju vozila i praćenju realizacije ugovora vezanih za vozila”, upozoravaju revizori.
U konkretnom slučaju, uvidom u naloge za službena putovanja revizija je uočila da se u Ministarstvu ne prilaže kompletna dokumentacija (?!) koja je temelj za obračun troškova, dok se u određenim slučajevima na putnim nalozima ne navodi ni svrha putovanja.
“U manjem broju slučajeva utvrđeno je da su vršene isplate akontacija, a da prethodne nisu pravdane”, konstatira revizija.
Inače, u 2015. Ministarstvu su odobrena sredstva u iznosu oko 8,76 miliona KM, a na plaće i naknade je potrošeno više od pola, oko 4,87 miliona KM.
Ministarstvo je i stimuliralo uposlenike, njih 78, sa oko 28.000 KM.
“Iznosi pojedinačnih mjesečnih isplaćenih stimulacija kreću se u od 100 KM do 900 KM, a isplaćivane su za rad u grupama i komisijama”, navodi revizija.
Ministar Mektić u 2015. godini mogao je telefonirati do mile volje, budući da je na raspologanju imao do 500 KM mjesečno samo za ove namjene.
“Pravo na naknadu za korištenje mobilnog telefona u službene svrhe ostvarivalo je 30 uposlenih”, konstatiraju revizori.
Kako smo već naveli, Ministarstvo je za održavanje sistema za prisluškivanje potrošilo oko 250.000 KM, no ono što je dodatno interesantno jeste da je procedura ove nabavke pokrenuta u aprilu 2015, dok je ugovor zaključen tek u martu 2016, te je do kraja 2015. ugovor prekoračen za oko 41.000 KM!
Juče smo pokušasli da dobijemo izjavu i ministra Mektića, ali on nije odgovarao na naše pozive. Limuzina od 150.000 KM Revizori su utvrdili da su pod stavkom “neposredna potrošnja” odobrena sredstva za kapitalne izdatke u iznosu 250.000 KM, od čega je 150.000 KM potrošeno za nabavku motornog vozila. Nezavisne novine