BANJALUKA, Za razliku od većine ostalih zemalja u regionu, Bosna i Hercegovina je uspjela zadržati isti rejting. U junskom izdanju, svjetska bonitetna kuća Dun & Bradstreet (D&B) dodijelila je BiH rejting DB5c. Međutim, ovaj rejting znači da je BiH i dalje zemlja visokog rizika za ulaganje.
Iako je trend padajući, BiH je uspjela održati prošlomjesečni rejting, što nije uspjelo mnogim zemljama u komšiluku, na primjer Hrvatskoj čiji rejting je snižen sa DB3c na DB3d i Austriji čiji rejting je snižen sa DB1d na DB2a, navodi se u analizi koji portalu Capital.ba dostavlja Bonitetna kuća BonLine Zagreb, partnersko društvo Dun & Bradstreet-a. BonLine zastupa interese D&B u Hrvatskoj i BiH.
Od ostalih zemalja u regionu Sloveniji je još prošli mjesec rejting snižen sa DB2b na DB2c, a Srbija i dalje ima rejting DB5a, Albanija DB4a te Makedonija DB4d.
„Ovo je posljedica uticaja globalne ekonomske krize na zemlje koje su više izvozno orjentisane, dok zemlje koje nemaju veliki udio izvoza imaju nepromjenjen rejting“, procjenjuje D&B.
Uticaj politike
„D&B smatra kako je premijer Republike Srpske, Milorad Dodik svojevrsna prijetnja ulasku BIH u EU, a kao razlog navodi se njegovo ustrajavanje na izdvajanju Republike Srpske iz BiH, te odbijanje bilo kakvih ostalih prijedloga koji ne idu u tom smjeru. Stajalište Republike Srpske je da Srbi imaju pravo na samostalnost, te da sve eventualne probleme mogu riješiti samostalno, bez intervencije EU. S druge strane, Evropska komisija smatra da BiH treba konsolidovati svoje državne institucije kako bi lakše pristupila EU“, navodi se u analizi D&B.
„Glavna briga koja brine Brisel da li vlada i političari, te ostale institucije mogu zajedno raditi na rješavanju zadataka koji im slijede za priključivanje EU. Nivo inflacije ostaje ključan makroekonomski indikator, jer fiksno vezanje marke za Evro sprečava korištenje devalvacije kao instrumenta monetarne politike“, dodaje se u analizi.
Inflacija potrošačkih cijena nastavlja padati, sa mjesečnom deflacijom od 0,1%. Najveći pad cijena zabilježen je u transportnom sektoru od 1,7% u odnosu na prošli mjesec. Cijene prehrambenih proizvoda rasle su prosječno za 0,1% (9,8% na godišnjem nivou), a najveći rast zabilježile su cijene voća, povrća, ribe i šećernih proizvoda.
Procjena: Godišnja inflacija 5 odsto
Na osnovu svih indikatora, D&B predviđa inflatorni rast od 5% u ovoj godini. D&B takođe navodi da potpisivanje stand-by aranžmana sa MMF-om može uticati na smanjenje rizika ulaganja u BIH, jer kako navodi D&B, BiH je umjereno zadužena zemlja koja na vrijeme podmiruje svoje obaveze vezane za spoljni dug.
PRILOG:
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa i ovdje ima Dodik. Ako je zakljuciti po medijskom izvjestavanju, o Mili sad sigurno prica i Barack Obama za doruckom, a Ahmadinedzad trlja ruke jer svijet okrece glavu od Irana ka novoj prijetnji svjetskom miru i stabilnosti – mocnoj RS i njenom lideru
Pa baš i nije neki uspjeh. Mi smo i dalje najgori u cijelom okruženju sa rejtingom 5c. Pad Hrvatske sa 3c na 3d je praktično beznačajan, a čak i Albanija ima rejting 4a što je mnogo bolje od BiH.
Malo mi je neobično da ta rejting agencija uzima nas kao problem jer u RS možemo sve lakše riješiti, dok recimo Hrvati i bošnjaci kao rogovi u vreći u FBiH, nisu problem (?!). Tamo godinama ne mogu da se dogovore npr. ko će biti gradonačenik Mostara, a mi kočnica evropskom putu. Svašta!
Zaključak je da ni ove rejting agencije nisu bez političkog i interesnog uticaja. Prilog tome je da nijednoj banci u SAD nisu smanjile rejting dok one nisu bukvalno “preko noći” propale.
Akcionar, tako je! To je ipak najlosiji rejting u regionu. Za nas je ocekivano da iz godine u godinu budemo losiji, tako da se velikim uspjehom smatra ako lose nije jos losije. Medjutim, ne treba izgubiti iz vida da je ovo, vjerovatno, “naskuplji” rejting u regionu. BiH se prije toga zaduzila za novih 1,2 milijardi eura. Centralna banka BiH i zaduzenje i ovakav rejting slavi kao veliku pobjedu. Naravno, u pitanju su izbori nove uprave.