BANJALUKA, Institucije BiH i ove godine nastavile su sa starom praksom trošenja i šakom i kapom na putovanja po zemlji i svijetu koja su poreske obveznike u prvih šest mjeseci 2011. koštala 7,21 milion maraka.
Podaci iz izvještaja o izvršenju budžeta institucija BiH u prvoj polovini godine pokazali su da je devet ministarstava na nivou BiH na putovanja spiskalo 3,38 miliona maraka.
Među najvećim “putnicima” i ove godine bili su zaposleni u ministarstvima odbrane i inostranih poslova čija su putovanja plaćena oko 2,5 miliona maraka.
– Ministarstvo odbrane je na putovanja potrošilo 1,5 miliona, dok su troškovi Ministarstva inostranih poslova BiH za iste namjene iznosili oko 926.000 maraka – navodi se u polugodišnjem izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH.
Ministarstvo bezbjednosti istovremeno je na putovanja potrošilo 182.000, pravde 118.000, ljudskih prava i izbjeglica 155.000, spoljne trgovine i ekonomskih odnosa 113.000, finansija i trezora 93.000, a saobraćaja i veza 39.000 maraka.
Za razliku od ministarstava kod kojih su putni troškovi dostizali i milionske iznose u pravosudnim institucijama na nivou BiH su za te svrhe potrošili nešto manje sume, ali su i one izražene u desetinama hiljadama maraka.
Zaposleni u pravosuđu zajedno su u prvom polugodištu za putovanja potrošili oko 210.000 maraka, a prednjači Visoki sudski i tužilački savjet sa 93.000 KM.
Tužilaštvo BiH je za putne troškove izdvojilo 46.000 maraka, Ustavni sud BiH 41.000, Pravobranilaštvo BiH 22.800, dok je najštedljiviji bio Sud BiH sa 5.500 maraka.
Državni činovnici nastavili su sa putovanjima i u drugom polugodištu za koja će se tek za nekoliko mjeseci mjeseci znati koliko su koštala. Za mnoga od tih putovanja teško je naći opravdanost, jer su zvaničnici odlazili na međunarodne skupove od kojih stanovnici BiH teško mogu imati koristi.
Bez obzira na to što je država finansijski na infuziji i što budžet institucija za godinu koja je na izmaku nije usvojen, zvaničnici Savjeta ministara prošli mjesec su nekoliko dana boravili u Njujorku gdje su učestvovali na raznim panelima koji se održavaju na marginama Generalne skupštine UN poput onog o klimatskim promjenama, kreativnom liderstvu ili nezaraznim bolestima.
U Njujorku su bili predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, ministri inostranih i civilnih poslova Sven Alkalaj i Sredoje Nović i svita njihovih savjetnika i pomoćnika. Alkalaj je u Njujorku izvojevao još jedan “diplomatski uspjeh” potpisavši izjavu o uspostavljanju diplomatskih odnosa između BiH i Gabona.
Sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Željkom Komšićem put Njujorka su otišli savjetnici i članovi protokola. Komšić je na marginama Generalne skupštine prisustvovao panelu o Libiji gdje je, u ime BiH, ponudio pomoć libijskim vlastima i narodu i ponudio pomoć u liječenju i rehabilitaciji ranjenih i bolesnih libijskih boraca.
Iako je ostao nepoznat tačan broj činovnika koji su tada boravili u Njujorku, procjenjuje se da je državna kasa poslije zasjedanja Generalne skupštine UN ostala lakša za najmanje 100.000 maraka. Svi predstavnici BiH u Njujorku su bili smješteni u luksuznom hotelu “Kimberli” u samom centru Menhetna u kojem jedna noć košta oko 400 dolara.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Mato Franjičević rekao je “Glasu Srpske” da se mora ustanoviti koja su putovanja zaposlenih u institucijama bila opravdana, a koja “turistička”.
– Posao u institucijama BiH neizbježno je povezan sa kontaktiranjima i putovanjima i jedno bez drugoga ne može, ali se može vidjeti šta je bilo u funkciji BiH i sa opravdanim ciljem, a gdje su činovnici putovali turistički – istakao je Franjičević.
On priznaje da često efekti putovanja zvaničnika u inostranstvo nisu vidljivi.
– Tu prvenstveno mislim na Ministarstvo inostranih poslova čiji su efekti rada minorni, a troškovi visoki do neba – naglasio je Franjičević.
Spisak destinacija na koje je putovao šef diplomatije BiH otkriva da se većina odnosi na egzotične zemlje u arapskom i azijskom svijetu, a da je najmanje vremena proveo u svjetskim centrima moći.
Telefoni
Pored milionskih troškova za putovanja u institucijama BiH nisu štedjeli ni na telefonskim impulsima.
Prema izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH, za troškove telefona i poštanskih usluga u prvom polugodištu plaćeno je 4,7 miliona maraka. Glas Srpske