BEOGRAD, Na privredni rast samo iz budžeta Srbije u proteklih devet godina potrošeno je 4,5 milijardi evra za subvencije, a ako se tome dodaju i podsticaji iz budžeta lokalnih samouprava i indirektne subvencije na razne podsticaje potrošeno je više od 10 milijardi evra, piše NIN u najnovijem broju.
Ekonomisti ističu da je u EU cilj subvencija da zaštite domaće proizvođače od nelojalne konkurencije, dok se u Srbiji pare poreskih obveznika “bacaju u bunar” i uglavnom se dodjeljuju kao kompenzacija za nedostatke i pogrešne odluke vlasti.
Tako se nedovoljna pravna sigurnost i nepostojanje podsticajnog poslovnog ambijenta zamjenjuje dodjelom budžetskog novca investitorima za otvaranje radnih mjesta, loše poslovanje i neproduktivnost javnih i državnih preduzeća nagrađuje se njihovim vještačkim održavanjem u životu pomoću subvencija, agrar se podstiče bez prave analize proizvodnje i potreba za subvencijama…
Sagovornici NIN-a najviše kritikuju odluku države da dodjeljuje subvencije za novootvorena radna mjesta.
Poreski stručnjak Saša Radulović istakao je da je ovo bila katastrofalna odluka države koja nema nikakvog efekta ni na privredni rast, ni na zaposlenost.
“Slovenačka `Mura` je, na primjer, kupila imovinu `Prvog maja` iz Pirota za nešto više od dva miliona evra. Zaposleni su dobili otkaz da bi onda bili ponovo zaposleni, a `Mura` je od države dobila više od šest miliona evra, odnosno po 5.000 evra po svakom zaposlenom”, naveo je Radulović.