BANJALUKA, Studenti na fakultetima u Srpskoj i u novoj akademskoj godini moraće da, uz školarinu, plaćaju i troškove praktične nastave koji će dostizati i do hiljadu maraka.
Prorektor za nastavu na Univerzitetu u Banjaluci Simo Jokanović kazao je da će naročito ove godine, s obzirom na ekonomsku krizu koja je zahvatila i Univerzitete u Srpskoj, studenti morati da izdvajaju novac za troškove praktične nastave.
– Studenti su obavezni da u toku školovanja odrade i praktičnu nastavu, a sve to sami moraju da finansiraju. Studentima je ova nastava veoma važna jer su u pitanju razna istraživanja u laboratorijama, na terenu i parcelama, logorovanju i plantažama – kazao je Jokanović.
U Studentskom parlamentu banjalučkog Univerziteta kažu da se na pojedinim fakultetima praktična nastava ne odvija iako je pojedinim studentima neophodna praksa da bi dobili potrebne potpise za ovjeru semestra.
– Univerzitetu smo uputili inicijativu da troškove praktične nastave snose fakulteti, a do početka akademske godine ćemo znati šta su oni odlučili – kazali su u Studentskom parlamentu.
Dodali su da na Fakultetu za fizičko obrazovanje i sport studenti plaćaju dodatne troškove tokom školovanja kao što su odlazak na skijanje, kampovanja i slično te da je u istoj situaciji i njihove kolege na Prirodno-matematičkom fakultetu na odsjecima za biologiju, matematiku i prostorno uređenje.
– Troškovi se kreću i do 1.000 maraka te da bi dobro bilo da se dodatni troškovi studenata finansiraju kroz plaćanje školarine – rekli su u Studentskom parlamentu.
U Ministarstvu prosvjete i kulture RS rekli su da Zakonom o visokom obrazovanju nije definisana ova oblast i da je ona u nadležnosti Univerziteta.
Na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu su potvrdili da će studenti i ove godine morati sami plaćati troškove praktične nastave.
Prolaznost
Generalni sekretar Omladinskog savjeta RS Bojan Grebenar kazao je da studenti na Univerzitetu u Banjaluci studiraju u prosjeku oko sedam godina.
– Za studente medicinskog fakulteta čiji studij traje šest godina prosjek studiranja kreće se između 9,5 i deset godina – kazao je Grebenar. Glas Srpske