BANJALUKA, Ne postoji zakonski propis kojim bi mogli da se sankcionišu eventualni vulgarni ili pogrdni nazivi na poslovnim objektima na području grada Banjaluka.
Izjavila je ovo šef Odsjeka za upravno-pravne poslove Odjeljenja za privredu u Administrativnoj službi grada Jovanka Polić.
– Zakonom je propisano da stranka sama bira nazive lokala koje upisuje u naše registre. Još uvijek ne znamo da li će se uskoro donositi neki propis kojim će se regulisati ova oblast jer je to u nadležnosti Zakonodavnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske. Svjesni smo da mnogobrojni vlasnici radnji rado posežu za prostim, pa čak i uvredljivim imenima, sve s ciljem privlačenja mušterija i povećanja posla. Međutim, naše odjeljenje ne može puno da učini na tom planu jer nemamo zakonske osnove za takve aktivnosti – istakla je Polićeva.
Prema njenim riječima, ukoliko pojedinac ipak odluči dati gramatički nepravilan ili “pogrešan” naziv poslovnom objektu, na to ima potpuno pravo jer je to njegov slobodan izbor.
– Mi ne možemo adekvatno da djelujemo sve dok neko ne reaguje i kaže da ga je na neki način ime radnje uvrijedilo – pojasnila je Polićeva.
“Štetni centar”, “Do jaja” “…s’ osmjehom”,… samo su neki od natpisa, što pogrdnih što gramatički i pravopisno neispravnih, koje možemo da vidimo na raznim lokalima i ustanovama u Banjaluci. Da li smo mi toliko nepismen narod pa dozvoljavamo da se takva imena stavljaju na javna mjesta ili smo previše okupirani vlastitim problemima da to i ne primjećujemo?!
Ovim riječima se redakciji “Glasa Srpske” obratio Banjalučanin Milan Marković.
– Ne mogu da vjerujem da gradska uprava dozvoljava da se takve stvari dešavaju. Uvjeren sam da će se poslije ovog nešto preduzeti i da će se stati u kraj ovim prostotama i nepismenosti – ogorčen je Marković.
Lingvista Milorad Telebak istakao je da bi sva imena lokala, firmi i drugih javnih objekata trebalo da se pišu na srpskom jeziku jer je to zakonska i ustavna odredba.
– U posljednje vrijeme došlo je do prave “poplave” gramatički nepravilnih riječi u imenima radnji, imena koja u sebi sadrže ružne, uvredljive riječi. Mislim da bi nadležni organi trebalo da posvete više pažnje ovom pitanju koje je očigledno zanemareno. Ovo je srpsko govorno područje i treba da se ponašamo u skladu sa tim, a ne da zbunjujemo narod nepravilnim ili stranim riječima kojih je sve više – dodao je Telebak.
Pokušali smo da razgovaramo i sa licima iz pojedinih preduzeća gdje su primijećeni neispravni natpisi, međutim, oni su se pozivali na odsustvo rukovodilaca ili nisu željeli da komentarišu, dok su neki najavili da će to ispraviti.
Tuđice
– Svjedoci smo da se svaki dan otvara veliki broj lokala čiji nazivi u sebi sadrže riječi sa engleskog govornog područja. Mislim da bi takve stvari trebalo zakonski da se regulišu, jer većini stanovništva riječi ovog jezika su potpuno nepoznate i ne znaju njihovo značenje, ali ni izgovor – rekao je Milorad Telebak. Glas Srpske