SARAJEVO, Za podršku firmama u Federaciji BiH /FBiH/ koje bi mogle biti pogođene globalnom ekonomskom krizom potreban je svježi kapital i to mora biti prioritet Operativnog plana za provođenje Socijalnog sporazuma od 2009. do 2010. godine, istaknuto je na jučerašnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.
Predsjedavajući Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Božidar Matić ocijenio je da će Vlada FBiH veoma teško doći do svježeg kapitala, ali da se na sve načine mora održati nivo zaposlenosti u tom entitetu.
“Do kreditnih sredstava, odnosno svježeg kapitala, koji će omogućiti prevazilaženje mogućih kriznih situacija biće veoma teško doći, ali prioriteti moraju biti očuvanje nivoa zaposlenosti, kao i održavanje sadašnjih privrednih kapaciteta”, rekao je Matić.
On je istakao da Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH podržava Operativni plan za provođenje Socijalnog sporazuma od 2009. do 2010. godine, ali da će realizacija pojedinih zadataka iz tog plana ići veoma teško.
Premijer FBiH Nedžad Branković naglasio je da Operativni plan nema alternativu i da će se dok je predsjednik Vlade FBiH zalagati za njegovo provođenje.
“Za provođenje pojedinih dijelova iz Operativnog plana potrebna je saglasnost vodećih političkih partija u FBiH, ali se nadam da će do nje u što skorije vrijeme doći. U parlamentarnoj proceduri je Zakon o socijalnoj zaštiti, otvara se rasprava o sektoru boračko invalidske zaštite, priprema se Zakon o platama u javnoj upravi i to je samo dio mjera koje mogu pozitivno uticati na stanje u FBiH”, rekao je Branković.
On je najavio mogućnost da Kolegijum Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH zasjeda svakog ponedjeljka da bi se ubrzao rad i rasprava o konkretnim mjerama za suzbijanje posljedica globalne ekonomske krize.
Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH razmatralo je na današnjoj sjednici u Sarajevu Operativni plan za implementaciju Socijalnog sporazuma 2009. – 2010. godine.