BEOGRAD, Od septembra startuje “Beograd na vodi”, kaže za “Novosti” Srđan Rupar, direktor projekta.
“Željeznice Srbije“ dobile su zadatak da već od juna krenu u demontiranje kolosjeka u priobalju Save. Kada se taj posao završi, počinju radovi na infrastrukturnom opremanju dijela lokacije za prvu fazu, koja podrazumijeva izgradnju najvećeg šoping mola u ovom dijelu Evrope i hotela visoke kategorije. U tom dijelu kompleksa “Beograd na vodi“ naći će se i akvarijum, sportski tereni.
Srbija je našla partnera, koji je spreman da za početak u ovaj projekat uloži 3,1 milijardu dolara. Riječ je o investicionom fondu iz Abu Dabija, koji predvodi Mohamed Alabar. Svi detalji biće dogovoreni krajem sljedeće nedjelje na sastanku Aleksandra Vučića, prvog potpredsjednika Vlade Srbije i Alabara u Beogradu.
– U stalnom smo kontaktu sa investicionim fondom iz Abu Dabija i dogovoreno je da njihova delagacija, koju predvodi Alabar, boravi u Beogradu od 17. do 25. januara – kaže za “Novosti“ Aleksandar Karlovčan, koordinator projekta ispred Glavnog odbora SNS. – Tada će biti definisani međusobne obaveze i detalji investicije “Beograd na vodi“. Planska dokumentacija će biti fleksibilna, što omogućava da se na ovih 88 hektara lokacije izgradi između 1,5 i 2,5 miliona kvadrata. Koji će biti koeficijent izgrađenosti, biće dogovoreno na sastanku, pa će od toga zavisiti i vrijednost cijelog projekta.
Kako kaže Karlovčan, plan je da se projekat realizuje u tri faze u roku od pet godina. Prva su hoteli i šoping mol, druga kulturni i sportski objekti i treća – komercijalni sadržaji.
– Kao što smo i obećali ispred Glavnog odbora SNS, prijedlog planskog dokumenta biće završen do kraja januara i dat na javni uvid u februaru – kaže Karlovčan.
– Taj planski akt radićemo zajednički sa partnerima iz Abu Dabija. Projekat nema značaj samo za Beograd, već i za cijelu Srbiju. Otvoriće se oko 200.000 radnih mjesta u narednom periodu i uposliti građevinska operativa ne samo na “Beogradu na vodi“ već i na Prokopu, obilaznici Bubanj potok – Pančevo.
Direktor projekta Rupar ističe da je prvobitno idejno rješenje već doživjelo nekoliko izmjena. Umjesto jednog kanala, kojim bi se napravilo vještačko ostrvo, najvjerovatnije u kompleks “Beograd na vodi“ iz Save ulaziće nekoliko manjih međusobno nepovezanih kanala, oko kojih će biti formirani razni sadržaji.
– Poslije usvajanja plana područja posebne namjene, krećemo sa rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa – navodi Rupar. – Slijedi izmještanje željezničke infrastrukture, čime može da počne infrastrukturno opremanje lokacije za prvu fazu radova. “Beograd na vodi“ potpuno će izmjeniti sliku grada, Bulevara Vojvode Mišića, Savske, Karađorđeve i Nemanjine.
Jedan od detalja koji otkriva Rupar za “Novosti“ jeste da će u Nemanjinoj ispred sadašnje Glavne željezničke stanice biti formiran kružni tok i veliki park sa fontanama. Uređenje tog dijela prostora biće predmet javnog urbanističkog konkursa, što će važiti i za ostale objekte koji su pod zaštitom kao spomenici kulutre i objekti javne namene.
Napravili najvišu zgradu na svijetu
Nosioci ugovora koji će biti potpisan do kraja januara su Srbija i emirat Abu Dabi – ističe Rupar. – Emirate će zastupati investicioni fond na čijem je čelu Mohamed Alabar. Ovaj fond čuven je po mnogobrojnim zdanjima, koja krase Emirate, a posebno po najvišoj zgradi na svijetu, “Burdž Kalifi“ u Dubaiju. Novosti