SARAJEVO, Drvna industrija u BiH ima veliki potencijal, ali da bi se to na kvalitetan način iskoristilo potreban je set mjera kako bi se pospješilo poslovanje kompanija koje se bave finalnom obradom drveta i koje svoje proizvode plasiraju na evropsko tržište, rekao je predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Suhad Ećo.
Na okruglom stolu o drvnoj industriji, koji je organizovala Spoljnotrgovinska komora, Ećo je istakao da je, prije svega, potrebno riješiti problem snabdijevanja sirovinom, te riješiti problem loše komunikacije između šumarskih preduzeća i preduzeća koja se bave proizvodnjom finalnih proizvoda.
“Izuzetno su mali podsticaji za kompanije koje su izvozno orijentisane, a takođe postoji i problem u obrazovanju. Istakao bih problem cijele privrede u BiH, a to su visoki doprinosi u odnosu na države u okruženju. Potrebno je destimulisati izvoz sirovine iz BiH, ali sad zasad ne postoji neko kvalitetno rješenje“, naglasio je Ećo.
Prema njegovim riječima, zbog velikog broja problema u drvnoj industriji, na današnji okrugli sto su pozvani predstavnici Savjeta ministara BiH, resornih ministarstava, kreditnih institucija kao i predstavnici fakulteta i škola, kako bi se na kvalitetan način definisali prioriteti i postupci koji bi ovu granu privrede pozicionirali kao stratešku.
Sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH Selma Bašagić rekla je da ovaj skup inicijativa koja je potekla od članica Asocijacije, a sve sa ciljem da se na jednom mjestu okupe predstavnici proizvođača, banaka, vlasti, fakulteta i škola, kako bi u otvorenom dijalogu razgovarali o problemima s kojima se susreću proizvođači u BiH.
“Predstavnici vlasti treba da kažu koje su to aktivnosti koje oni preduzimaju, nakon čega bi se trebale definisati mjere koje bi trebalo preduzeti, s ciljem poboljšanja poslovanja u drvnoj industriji BiH. Očekujemo da će današnji okrugli sto rezultirati kvalitetnim zaključcima koje ćemo uputiti nadležnim institucijama”, dodala je Bašagićeva. Srna