SARAJEVO/BANJALUKA, Na ime “plavog dizela” naredne godine entiteti bi trebalo da izdvoje oko 25 miliona maraka.
Nermin Nikšić, premijer FBiH, ranije je izjavio da će ovaj entitet na ime “plavog dizela” u narednoj godini izdvojiti oko 10 miliona maraka, dok je u RS, prema nezvaničnim informacijama, planirano oko 15 miliona.
Nikšić je izjavio da Vlada Federacije BiH u budžetu za 2013. godinu ima predviđena sredstva da riješi pitanje “plavog dizela”.
On je pojasnio da će Vlada Federacije posredstvom Direkcije za robne rezerve ili Terminala FBiH uplaćivati određena sredstva kako bi poljoprivredni proizvođači prilikom nabavke proizvoda bili oslobođeni za plaćanje akciza.
“Nažalost, u komunikaciji s MMF-om nismo dobili saglasnost za uvođenje ‘plavog dizela’, jer oni ne pristaju na smanjenje prihoda i akciza po tom osnovu, ali su prepustili da svaka vlada po svom nahođenju sa svojim poljoprivrednim proizvođačima riješi to pitanje”, rekao je Nikšić.
Aleksandar Džombić, premijer RS, kazao je da se u RS još razmatraju modaliteti na koji način će biti riješeno pitanje “plavog dizela”.
“Nisam upoznat kako premijer Nikšić zamišlja ‘plavi dizel’ preko Robnih rezervi jer to je onda klasična subvencija. Pretpostavljam da misli na to da ubere prihod od akciza od indirektnih poreza pa da iskreira subvenciju”, kazao je Džombić.
On je kazao da RS razmatra mogućnost da kreira jednu poziciju u UIO BiH, kako bi se vršio povrat po tom osnovu s jedinstvenog računa.
“Naš je prijedlog i opredjeljenje da uvedemo ‘plavi dizel’ kao jedno od olakšanja poljoprivrednicima i još tražimo model”, kazao je Džombić.
Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, smatra da će poljoprivrednici dizel dobiti po cijeni od oko dvije KM po litru.
“Mislim da će poljoprivrednici dobiti taj ‘plavi dizel’ jeftiniji za oko 0,5 KM nego što je prava cijena i mislim da će dvije trećine ukupnih sredstava izdvojiti RS jer tamo ima više obradivih površina”, kazao je Jeleč.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Bijeljina, istakao je da je za jedan hektar obrađene površine potrebno oko 270 maraka samo za dizel.
“U zemljama u okruženju, koje imaju ovaj jeftiniji dizel za poljoprivrednike, cijena po litru iznosi od 1,3 do 1,4 KM, tako bi i kod nas trebalo da košta”, smatra Maletić. Nezavisne novine