BANJALUKA, Nespremnost vlasti na nivou BiH da poljoprivrednicima obezbijede plavi dizel, gorivo koje bi za poljoprivrednike bilo oslobođeno od akciza, ni ove godine neće pogoditi ratare u RS jer će, kao i ranijih godina, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede subvencionisati gorivo sa šest miliona KM.
Otkako je mjera regresiranja dizel goriva, ili plavog dizela, uvedena prije četiri godine u Republici Srpskoj, za ovu vrstu pomoći poljoprivrednim proizvođačima resorno ministarstvo je izdvojilo preko 24 miliona KM.
“Ove godine smo obezbijedili šest miliona KM, ili 11 miliona litara takozvanog plavog dizela za poljoprivrednike, kako bismo im pomogli da jeftinije obave proljećne i jesenje radove u njivama”, rekao je Aleksandar Macanović, portparol resornog ministarstva.
On je podsjetio da su Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo više puta tražili od Savjeta ministara BiH da se plavi dizel uvede i na nivou BiH i da u tom smislu imaju identičan stav s udruženjima poljoprivrednika.
Pravo na podsticajna sredstva za regresiranje dizel goriva ostvaruju registrovana poljoprivredna gazdinstva, koja po hektaru registrovane obradive površine na području RS, u periodu od stupanja na snagu Pravilnika do 30. novembra tekuće godine, izvrše kupovinu dizel goriva za potrebe izvođenja proljećnih i jesenjih radova u količini do 100 litara goriva po hektaru, a minimalna količina dizel goriva za koju je moguće ostvariti pravo na regres iznosi 20 litara.
Regresirano dizel gorivo se prodaje po maloprodajnoj cijeni koja se fiksno umanjuje za 0,60 KM po litru. Poljoprivrednici su preuzimanje regresiranog goriva otpočeli već od 9. aprila, odmah po stupanju na snagu Pravilnika o uslovima i načinu obezbjeđenja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela u 2016. godini, što je bio uslov za potpisivanje sporazuma sa distributerima nafte.
“Dobrom pripremom u Agenciji za agrarna plaćanja i brzom reakcijom, odmah po stupanju na snagu Pravilnika, željeli smo da pomognemo našim poljoprivrednicima kako bi im troškovi proljećne sjetve bili što niži”, rekao je Macanović.
Oni kojih se ovo pitanje najviše tiče kažu kako je regresirano gorivo od pomoći, ali da nije rješenje.
“Dobra je to mjera, pomogne nam, ali definitivno nije pravi način na koji se rješavaju problemi, objektivno nije rješenje kao što bi bilo končano uvođenje plavog dizela”, kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS.
Ono što Usorac najviše zamjera je to što se sredstva za regresirano gorivo izdvajaju iz budžeta Ministarstva, to jest dijela namijenjenog za poljoprivredu.
“Jednostavno, uzimamo sa jedne stavke i stavljamo na drugu. Ovo je kao kada se posiječeš pa te neko zavije dok ne stigneš do bolnice da te zašiju, i ovo je zavijanje rane, samo što mi to radimo godinama”, priča Usorac.
Činjenica da se federalno ministarstvo, niti bilo koja druga nadležna institucija u FBiH, nije odlučilo da pomogne svojim poljoprivrednicima na isti ili sličan način kao kolege iz RS, razočarava tamošnje poljoprivrednike.
“Ne može se reći da je zanemarivo, pogotovo kod ljudi koji imaju velika imanja od više stotina hektara pa čak i hiljadu, oni ostvare veliku uštedu”, rekao je Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika Kantona Sarajevo.
Ovakva pomoć bi i njima dobrodošla, ali poljoprivreda je, kako kaže, u očajnom stanju u Federaciji.
“Poljoprivrednici u Federaciji su poprilično razbijeni, ima mnogo udruženja, dobar dio neće da se konfrontira vlastima, a drugi dio je opet tužio resornog ministra”, kazao je Jeleč. Nezavisne novine