BEOGRAD, Prosječni Danac za sat vremena zaradi 25 evra i najplaćeniji je u Evropskoj uniji.
Isto tako prosječni građanin Srbije za toliku, bruto, platu mora da radi najmanje 7,5 časova. Sa zarađenih 3,3 evra na svakih 60 minuta, zaposleni u Srbiji bolje su plaćeni od kolega u Bugarskoj, Rumuniji, Letoniji, Litvaniji, Turskoj i Makedoniji.
Evropska statistika je, međutim, koristila podatke iz 2010. godine, dok je 3,3 evra bruto za sat rada prosječni građanin Srbije zarađivao u decembru prošle godine. Decembarski prosjek je tradicionalno značajno bolji, jer ga popravlja skroman broj zaposlenih koji dobijaju bonuse. Samo mjesec ranije, bruto sat u Srbiji u prosjeku je vrijedio – 2,9 evra. Bez obračunatih poreza i doprinosa, prosječna satnica u Srbiji u decembru je vrijedila 266 dinara, a u novembru 240 dinara.
Koliko je Srbija daleko od evropskog standarda najbolje ilustruju podaci koliko je manja potrošnja namirnica u odnosnu na Evropsku uniju.
– U Srbiji se godišnje potroši četiri kilograma goveđeg mesa, a u EU 16,9 kilograma – kaže Vojislav Stanković iz Privredne komore Srbije. – Svinjetine potrošimo 17,3 kilograma, a EU po 45,3 kilograma. Manja je razlika u živinskom mesu, kod nas 17,2 kilograma godišnje po stanovnku, a u Evropi 23 kilograma. Kravljeg mlijeka popijemo po 57,8 litara, a Evropljani po 90,4 litra. Potrošnja putera u Srbiji je 200 grama godišnje po stanovniku, a u EU po 4,2 kilograma. U Srbiji se čak 43,2 odsto mjesečnih primanja troši na hranu. Nigdje u EU nije tako. Tamo u prosjeku 18 odsto primanja domaćinstva ide na hranu.
Od vekne hljeba, mjereno decembarskom zaradom, prosječnog građanina Srbije dijeli 11 minuta. Toliko treba da radi da bi zaradio 48 dinara. Za litar pasterizovanog mlijeka radi se najmanje 20 minuta, a za flašu piva – 16 minuta. Šoljica espresa u kafiću košta najmanje 35 minuta rada, a 100 grama čokolade – svega pet minuta manje.
A kada se ukrste prosječne plate sa prosječnim cijenama, Dancima je svakako bolje. Prema podacima „Eurostata“, cjenovnici u ovoj zemlji su 42 odsto veći od evropskog prosjeka, dok su u Srbiji za 43 odsto manji. Pa i ako su cijene dva i po puta manje, to nije dovoljno da Srbija sustigne standard onih koji zarađuju sedam i po puta veće plate. U Makedoniji su cijene oko 12 odsto niže, u Bugarskoj za oko dva odsto, dok Rumuni plaćaju oko tri odsto skuplje namirnice. Litvanija je skuplja za najmanje devet odsto, a Letonija za 17 odsto.
Papreno ljeto
Za novi televizor valja raditi najmanje 36 dana. Pod pretpostavkom da košta oko 55.000 dinara. Isto toliko prosječnog građanina dijeli i od najskromnijeg ljetovanja. Onog za koje je dovoljno 500 evra. Ukoliko su saputnici nezaposleni, neophodno vrijeme rada se umnožava. Novosti