BEOGRAD, Cijena jestivog suncokretovog ulja u Srbiji za godinu dana “skliznula” je za oko petinu.
U zavisnosti od dobavljača, zejtin je na tržištu jeftiniji od 18 do 22 odsto, a za litar ulja sada najčešće treba platiti do 125, mada je prošlog proljeća ta cijena iznosila i do 30 dinara više.
U vodećim trgovinskim lancima, suncokretovo ulje iz “Dijamanta”, “Vitala”, “Sunca” i “Cveta Banata” ima raspon cijena od 122 do 126 dinara za litar. Na akcijskim popustima neke vrste ulja mogu da se kupe i po 118 dinara.
– Stabilizovano je tržište jestivog ulja, a poslije prošlogodišnjeg drastičnog poskupljenja, i intervencije iz robnih rezervi čak u dva navrata, domaće tržište je u potpunosti “smirilo” cijene ove namirnice – kažu u trgovinskim lancima.
Sjetva suncokreta je pri kraju na oko 150.000 hektara. Kiše su dobrodošle, jer su doprinijele tome da se biljke brže razvijaju.
– Koliko je zasijanih površina pod suncokretom, teško je procijeniti, pošto imamo sve više “slobodnog” suncokreta, koji ratari siju bez ugovaranja sa prerađivačima, kako bi mogli da se opredjele za najbolju cijenu – kaže Vladimir Miklič, rukovodilac Odjeljenja za uljne kulture novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. – I pored toga, snabdijevanje Srbije uljem neće biti dovedeno u pitanje, pošto su površine pod ovom uljaricom dovoljne za proizvodnju sirovina za uljare u Srbiji.
Lideri po potrošnji
Po potrošnji zejtina, Srbija je lider u Evropi, sa prosječnih 11,3 litra godišnje po glavi stanovnika. Prometnici kažu da su srpski kupci navikli da koriste ulje u velikim količinama, ali ima i onih koji su se okrenuli alternativi. Jedan dio potrošača redovno kupuje mast i koristi je kao zamjenu, jer je jeftinija i košta od 85 do 110 dinara za kilogram. Novosti