BANJALUKA, Da bi spremili svoje vozilo za zimske uslove, stanovnici Republike Srpske za nabavku četiri zimske gume, lanaca za snijeg, antifriza, permanta, te zamjenu ulja i filtera treba da izdvoje najmanje 600 maraka.
Drugim riječima, svaki vlasnik automobila mora se odreći više od polovine prosječne plate koja iznosi 813 maraka.
U Auto-centru “Merkur” naveli su da je potražnja za zimskim gumama u posljednjih nekoliko dana povećana.
– Cijene guma su različite, zavisno od dimenzija i serije. Najtraženije su gume “tigar”, čija se cijena kreće od 60 do 140 KM i “sava”, koje koštaju od 60 do 450 KM – istakli su u “Merkuru” i dodali da lanci koštaju od 30 do 60 maraka, ali da se rijetko kupuju jer se obično uzimaju zimske gume.
U auto-salonu “Sladaboni” rekli su da se cijene guma kreću od 50 do 250 KM, a u “Verano motorsu” su naveli da najjeftinije zimske koštaju od 100 do 250 KM, a skuplje i do 500 maraka, dok se lanci prodaju po cijeni od 40 KM.
Na tržištu Srpske nude se i polovne zimske gume čija se cijena kreće od 20 do 70 evra po komadu, što zavisi od istrošenosti i dimenzija.
Cijene antifriza kreću se od pet do osam KM po litru, a usluge mijenjanja ulja i filtera od deset do 15 KM.
Portparol Auto-moto saveza RS Perica Pećanac kaže da vozači u Srpskoj od 15. novembra ove do 15. aprila iduće godine, bez obzira na vremenske uslove, moraju da koriste odgovarajuću zimsku opremu. Naglasio je da je kazna za neposjedovanje zimske opreme 40 maraka.
– Zimski pneumatici na sva četiri točka obavezni su za putnička i ostala motorna vozila koja nemaju više od osam sjedišta i čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona – rekao je Pećanac. Naglasio je da je obavezna zimska guma koja na svom boku ima oznake MS, M+S ili M&S i znak snježne pahuljice, a čija dubina gazećeg sloja iznosi najmanje četiri milimetra.
– Na vozilu mogu da se nalaze i gume sa ljetnim profilom čija je dubina gazećeg sloja minimalno četiri milimetra, ali vozač mora da posjeduje i odgovarajuće lance – dodao je.
Istakao je da motorna vozila čija je dopuštena masa veća od 3,5 tona i autobusi moraju imati zimske pneumatike na pogonskim točkovima ili gume sa ljetnim profilom sa dubinom gazećeg sloja najmanje četiri milimetra, te lance, lopatu i vreću pijeska od 25 do 50 kilograma.
– Nijedan vozač zimi ne smije da vozi bez zimskih guma na automobilu, bez lanaca i tečnosti za šajbu, koja se koristi na temperaturama ispod -20 stepeni – kaže automehaničar Goran Krčmar.
Automehaničari naglašavaju da automobil prije zime obavezno treba servisirati, što podrazumijeva provjeru kvaliteta, koncentracije i starosti antifriza i eventualnu zamjenu. Osim toga, treba provjeriti kapacitet akumulatora i metlice brisača, a obavezno treba kupiti i sprej protiv smrzavanja koji se nanosi na brave vozila. Zimi treba nabaviti i manje viskozno ulje, akumulator treba da bude potpuno napunjen i ispravan, a kablovi i polovi treba da budu očišćeni i zategnuti. Ako je akumulator stariji od tri godine, obavezno treba kupiti novi.
Automehaničari naglašavaju da prije zime obavezno treba provjeriti i kočnice i po potrebi ih servisirati. Osim toga, treba sanirati i eventualna oštećenja na karoseriji na kojima može doći do korozije i rđanja. Kod vozila sa benzinskim motorima treba obratiti pažnju na sistem za paljenje i ubrizgavanje, a kod vozila sa dizel motorima na ispravnost grijača motora, filtera goriva, kompresiju i dihtunge motora. Prije zime traba zaštititi i lak vozila.
Za sve to potrebno je izdvojiti još najmanje 200 maraka.
Vozač Milorad Gajić iz Banjaluke kaže da je, iako je za zimsku opremu trebalo da izdvoji cijelu mjesečnu zaradu, ipak kupio nove gume i lance.
– Oprema je neophodna i propise treba poštovati, jer je lakše platiti zimsku opremu nego izdvajati novac za kazne ili rizikovati bezbjednost zbog vožnje bez zimskih guma. Planiram i da automobil sljedećih dana odvezem na servisiranje i da nabavim sve ostalo što je neophodno za zimu – kaže Gajić.
Okruženje
Pećanac naglašava da zemlje u okruženju ne odskaču od RS i BiH.
– U Hrvatskoj je obavezna zimska oprema, a kazna za nepoštivanje je 75 KM, u Srbiji su obavezne samo dvije zimske gume, a vozači koji putuju u Sloveniju moraju da posjeduju sve četiri zimske gume i lance – rekao je Pećanac. Dodao je da je u Austriji obavezna upotreba zimske opreme, a kazne se kreću od 70 do 10.000 KM, u Italiji je zimska oprema propisana samo na području doline Aosta, u Mađarskoj nije potrebna, dok u Njemačkoj sva vozila moraju imati zimsku opremu. Glas Srpske